YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı bekleyen 7 büyük tehlike
Dünyayı bekleyen 7 büyük tehlike
10 Aralık 2009 08:48
İşte yakın gelecekte insanlığı bekleyen en önemli riskler

Kopenhag'da gerçekleştirilen İklim Değişikliği Zirvesi devam ederken, bilimadamları dünyanın sonunu getirebilecek tehlikeleri açıkladı.

Almanya'nın önde gelen iklim uzmanlarından Hans Joachim Schellnhuber, gezegenimizi tehdit eden yedi büyük tehlikeyi sıraladı. Schellnhuber'e göre, yakın gelecekte insanlığı bekleyen en önemli riskler şunlar;

Deniz suyu seviyesinin yükselmesi

Uydu ölçümleri deniz suyu seviyelerinin, geçtiğimiz 15 yılda yıllık 3.4 milimetre yükseldiğini gösteriyor. Bu değer, öngörülerin çok üzerinde!

Bu hızlı yükselmenin sebebi buzulların çok hızlı bir şekilde erimesi. İçinde bulunduğumuz yüzyılda deniz suyu seviyelerinin bir metreden fazla yükseleceği tahmin ediliyor. En kötü senaryo olan iki derecelik ısınma sözkonusu olursa, bu yükselik iki metreye ulaşabilir.

Deniz kıyısındaki bütün yerleşim bölgelerinin bu durumdan etkilenecek olması, geri dönüşü olmayan yıkıma yol açabilir.

Toplu göçler ve kaynak çatışmaları

Kuraklık ve su baskınlarının artması, tarım ürünlerinde yaşanacak kıtlık, sürekli daha da fazla insanın göç etmesine sebep olacak.

Deniz suyu seviyelerindeki bir metrelik artış, 300 ila 500 milyon kişinin "çevresel mülteci" konumuna gelmesine yol açacak.

Sıradışı hava koşulları

Yoğun yağışlar ve aşırı sıcaklıklar iklim değişikliklerinin de etkisiyle katlanacak ve fırtınalar çok daha ölümcül hale gelecek. Hortumların Avrupa'ya kadar uzanması bekleniyor.

Ekonomik krizler

En son tahminlere göre, sahil şeridinde yer alan şehirlerin korunması için, 2050 yılına geldiğimizde deniz suyu seviyelerinin sadece yarım metrelik yükselişi 28 trilyon Dolar'a (yaklaşık 42 trilyon Lira) malolacak. Hazmedilmesi zor bir rakam!

Canlı türlerinin yokolması

Uluslararası İklim Değişikliği Paneli'nin öngörülerince, küresel ısıma, dünya üzerindeki canlı türlerinin %40-70'ini yok edecek!

İçme sularının tükenmesi

Buzulların erimesi sebebiyle, bir çok farklı bölgede su kıtlıkları yaşanacak. Tibet ve Bolivya'nın dağlık bölgeleri bu etkileri yaşamaya başladı bile!

İklimimizdeki geçişler ve kırılma noktaları

Küresel ısınma sonucunda, geri dönülemez uzun vadeli tehlikeler başgösterecek. Bu tehlikeler iklim değişikliğini şiddetlendirecek.

En büyük tehlike, Siberya ve Kuzey Amerika'da yoğunlaşmış olan sera etkisinden kaynaklanacak. İnsanların çevreye verdikleri zararlar arttıkça ortaya çıkan gazlar, iklim değişikliğini tam hızına ulaştıracak!

Milliyet


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler