YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyaya derdimizi iyi anlattık
Dünyaya derdimizi iyi anlattık
Dünyaya derdimizi iyi anlattık
23 Şubat 2008 / 08:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü MGK toplantısından sonra geceyarısı ABD Başkanı George Bush ile telefonla görüşerek sınır ötesi kara operasyonu hakkında bilgi verdiğini söyledi. Erdoğan, "Gece yarısı sonrasında ABD Başkanı Sayın Bush ile konuştum. Kuzey Irak'taki gelişmeler ile ilgili kendilerine gerekli bilgilendirmeyi yaptım” dedi.

TERÖRE KARŞI KARARLILIK MESAJI


TSK'nın hedeflerine ulaştıktan sonra en kısa sürede geri döneceğini belirten Erdoğan, “Bu harekatın milletimiz, kardeş Irak halkı ve bölge barışı için hayırlı olmasın temenni ediyorum" dedi. Başbakan Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki tanıtım toplantısında kara harekatı ile ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, PKK'nın toplumdan tecridi kapsamında yeni bir döneme girildiğini ifade ederek "Sosyal, lojistik, siyasal ve psikolojik bütün desteklerini kesmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz" şeklinde konuştu.


HAREKAT IRAKLILARA KARŞI DEĞİL


Erdoğan, harekatın Kuzey Irak halkına karşı olmadığı vurgularken, "Dost ve kardeş Irak halkına karşı olumsuz bir yaklaşım içinde olmadık ve olmayacağız. Irak'ın toprak bütünlüğünü, ulusal birliğini, huzur ve istikrarını en çok arzulayan ve destekleyen ülkelerin başında olduk ve desteklemeyle devam edeceğiz" dedi.


DÜNYAYA DERDİMİZİ İYİ ANLATTIK


Erdoğan, uluslararası alanda yoğun bir diplomasi sürdürdüklerini belirterek “Gerek AB, gerek ABD olsun, bütün dostlara bunları anlattık. Onlar da bizim uluslararası hukuktan doğan eylemimizi desteklediklerini söylediler” diye konuştu. Erdoğan terörün gerekçesinin olmadığını belirterek, "Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum, gün birlik ve beraberlik günüdür Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından, erine kadar tüm kahramanlarımızı kutluyorum” şeklinde konuştu.Maliki'ye güvence


Başbakan Erdoğan operasyon başlamadan hemen önce Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi arayarak bilgi verdi. Erdoğan, hedefin PKK olduğunu vurgularken sivil halkın zarar görmeyeceğini söyledi. Maliki de Türkiye'nin Irak'ın sınırlarına saygı göstermesini isterken mevcut sorunun askeri yolla çözülemeyeceği görüşünü de dile getirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler