YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Dünyanın yeni ipek yolu İzmir olacak'
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çandarlı'da yapımı devam eden Kuzey Ege Limanı ile İzmir'in, Avrupa-Asya ticaretinin merkezi haline geleceğini, dünyanın yeni ''deniz ipek yolunun'' tek başına İzmir olacağını kaydetti.
'Dünyanın yeni ipek yolu İzmir olacak'
11 Kasım 2012 / 10:49 Güncelleme: 11 Kasım 2012 / 10:53

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'in, Türkiye ekonomisine önemli girdi sağlayan şehirlerden biri olduğunu, bu kapsamda İzmir'in her türlü altyapı sorununun giderilmesi gerektiğini belirtti.

İzmir'e gerek deniz gerek demiryolu gerekse karayolu ulaşımında her türlü önceliği verdiklerini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Geçen yıl Mayıs ayında Çandarlı'da temelini attığımız Kuzey Ege Limanı, İzmirimize olduğu kadar ülkemize son 10 yılda yapılan ulaştırma yatırımlarının devamı niteliğinde bir proje. Bu liman, hem İzmir'in hem de Türkiye'nin kazanmasını sağlayacak büyük bir yatırım. Bu liman İzmir'i ticaret merkezi yapacak bir yatırım. Bu liman sadece Çandarlı'nın, İzmir'in değil, tüm Ege'nin ana ihracat merkezi haline gelecek. Bu liman ile İzmir, Avrupa-Asya ticaretinin merkezi haline gelecek. Dünyanın yeni deniz İpek Yolu, tek başına İzmir olacak.''


-İlk gemi 2013'te yanaşacak-


Bakan Yıldırım, dünyanın 10 büyük limanı arasında yer alacak Kuzey Ege Limanı için yaklaşık bin 700 metre boyunda dalgakıran yapıldığını, bu kapsamda 3 milyon 700 bin ton taş döküldüğünü bildirdi.

Limanda fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'a yaklaştığını belirten Yıldırım, ''Şimdiden işin yarısını tamamladık. Çalışmalar şu an itibariyle beklediğimiz programın önünde ilerliyor. Amacımız gelecek yıl limanın ilk etabını açmak. Bu hızda ilerleyerek 2013 yılında da limana ilk gemimizi yanaştıracağız'' ifadesini kullandı.

Yıldırım, Kuzey Ege Limanı'nın hem demiryolları ile hem de karayolları ile lojistik merkezlere bağlanacağı, Kuzey Otoyolu'nun yanı sıra Kemalpaşa-Turgutlu Demiryolu'nun da Çandarlı Limanı'na bağlanacağı bilgini verdi.

Limanın tüm altyapısıyla tam bir merkez olacağını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

''Liman, İzmir'e yıllık 700 milyon lira gelir getirecek. Türkiye'nin var olan konteyner elleçleme kapasitesini de yüzde 70 artıracak. Bu liman ile Türkiye'de elleçlenen konteynerin yüzde 50'sini İzmir elleçleyecek.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler