YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın ilk yazılı anlaşmaları bu şehirde yapıldı
Medeniyetler İttifakı 2. Forumu Çırağan'da başladı
Dünyanın ilk yazılı anlaşmaları bu şehirde yapıldı
06 Nisan 2009 / 09:53 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

Başbakan Erdoğan İstanbul'da yapılan Medeniyetler İttifakı II. Formu'nun açılışında konuştu. Şu anda  İspanya Başbakanı Zapetero koşuyor


Başbakan Erdoğan İstanbul'da yapılan Medeniyetler İttifakı II. Formu'nun açılışında konuştu.


Başbakan'ın konuşmasından ayrıntılar


İstanbul medeniyetlerin ve kıtaların birleştiği noktadan dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajları göndermeye devam ediyor. İstanbul kültürleri ve medeniyetleri birleştirmeye uzlaştırmaya devam ediyor.


Dünyanın ilk yazılı anlaşmaları bu şehirde yapıldı.


Burada dinlerinde bir arada yaşadığını görebiliriz.  Sultanahmet, Neva Şalom ve Aya İrini burada... Türkiye'nin her şehri barışın sembollerini yaşatır. Mardin, Van, Konya, İzmir Antalya, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır... Buralarda 2 bin yıllık ortak yaşam kültürümüzün eserlerini barındırıyor. Hepsi birer hoşgörü abidesidir.


Uyum, hoşgörünün insan tabiatında olduğuna değinen Erdoğan, yapılması gerekenin bunu harekete geçirmek olduğunu söyledi. Erdoğan, "Çünkü uyum insanlık tarihinde refah getirmiştir. Çatışma ise yokluk getirmiştir." Dedi.


Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: "Mevlana'nın şu dizelerini paylaşmak isterim: Gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir ister Mecusi ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel."


Rasmussen sakatlandı  
  
NATO genel sekreterliğine seçilen Anders Fogh Rasmussen, İstanbul'da kaldığı otelde merdivenlerden düşerek omzundan sakatlandı. 


Medeniyetler beşiği Türkiye, Form'da evsahibi

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler