YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın gözü bu zirvede! 48 ülke Kudüs için toplanıyor
ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararına tepki gösteren İslam ülkelerinin liderleri bugün İstanbul’da bir araya gelecek. Zirveye 16'sı lider statüsünde 48 ülke katılacak.
Dünyanın gözü bu zirvede! 48 ülke Kudüs için toplanıyor
13 Aralık 2017 / 09:30 Güncelleme: 13 Aralık 2017 / 10:02

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma yönündeki planını açıklamasının ardından dönem başkanı Türkiye’nin ev sahipliğinde olağanüstü toplanıyor.

Yarın yapılacak zirve kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam ülkelerinin liderleriyle bir araya gelerek Kudüs’ün ABD tarafından “İsrail’in başkenti” olarak tanınmasına karşılık atılacak adımları ele alacak. Söz konusu toplantının ardından bir de sonuç bildirgesi yayımlanacak.

ÖĞLENE KADAR SÜRECEK

Zirve öncesinde ilk olarak dün kıdemli memurlar toplantısı düzenlendi, bugün ise öğlene kadar Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı yapılacak. İİT Olağanüstü Zirvesi’ne 16’sı lider düzeyinde 48 ülkeden katılım olacak.

Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Endonezya, Filistin, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Somali, Sudan, Togo, Ürdün ve Yemen’den cumhurbaşkanı, devlet başkanı ya da kral, Cibuti, Malezya ve Pakistan’dan da başbakan düzeyinde katılım gerçekleşecek. Komorlar devlet sekreteri, Umman başbakan yardımcısı seviyesinde temsil edilecek.

Kazakistan ve Özbekistan’dan ise meclis başkanları zirveye katılacak. Gözlemci ülkelerden KKTC’yi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, misafir ülke statüsünde bulunan Venezuela’yı da zirvede Devlet Başkanı Nicolas Maduro temsil edecek.

İPTAL ÇAĞRISI

Trump, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi” ifadesini kullandı. ABD lideri, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı. Karara başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyadan tepki yağarken, BMGK , Arap Birliği ve İİT olağanüstü toplanma kararı almıştı.

LİDERLER İSTANBUL'A GELDİ

İİT Olağanüstü Zirvesi’ne katılmak için liderler dün İstanbul’a geldi. Özel uçakla gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bazı ilgililer karşıladı. KKTC Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Tacikistan Başbakanı Kahir Rasulzade ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani de zirve için dün geldi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, akşam saatlerinde özel uçakla İstanbul’a geldi. Abbas, kendisini bekleyen resmi araçla havalimanından ayrıldı. Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beylerbeyi Sarayı’nda görüştü.

BİRLİK VE KURTULUŞA VESİLE OLSUN

Bugünkü İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi öncesi açıklama yapan Dünya Müslüman Alimler Birliği, zirvenin birlik ve kurtuluşa vesile olması temennisinde bulundu. Liderlere Kudüs’ün kurtuluşu için yol haritası belirleme çağrısı yapılan açıklamada “Düzenleyeceğiniz zirvenin ve ümmetin sloganı ‘birlik ve kurtuluş’ olsun. Halihazırda yapılması gereken budur” ifadeleri kullanıldı. “Kudüs, peygamberlerin size emanetidir. Ümmetimiz, Kudüs’ü ve işgal altındaki Filistin topraklarını fikir birliğine varmadan ve ülkelerinin konumunu güçlendirmeden kurtaramaz” ifadesine yer verilen mesajda, ABD yönetiminin boykot edilmesi gerektiği vurgulandı.

 // Ömer
Fırsat bu fırsat diye Bütçe görüşmeleri sonrası yüksek rakımın Seçkin sakinlerinden hükümete bir sürpriz karar çıkar mı?...
13 Aralık 2017 09:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler