YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en karizmatik lideri belli oldu!
Avrupa Birliği’nin önemli araştırma şirketlerinden biri olan, İtalya menşeili bir firma, çok sayıda ülkede 14 milyon kişi ile düzenlediği bir anket sonucunda en karizmatik lideri belirledi.
Dünyanın en karizmatik lideri belli oldu!
16 Ekim 2015 / 22:27 Güncelleme: 17 Ekim 2015 / 07:24

Dünyanın her bölgesinden yaklaşık 14 milyon insanın katıldığı araştırmada, en karizmatik lider çeşitli kriterler neticesinde belli oldu.  6 ay süren araştırmanın sonunda ortaya çıkan sonuçlara göre ilk  5’teki liderler kamuoyuyla paylaşıldı. Liderlerin aldıkları oylarda, hangi özelliklerinin bu oyları almalarına neden olduğu da belirtildi. 

İşte neden seçildiklerine dair gerekçelerle birlikte aldıkları oy sırasıyla en karizmatik seçilen 5 lider…

1 - Recep Tayyip Erdoğan : Kararlı, sert, korkusuz, zeki ve karizmatik. Kuşkusuz, Türkiye'nin tarih kitaplarındaki yeri "Erdoğan'dan önce" ve "Erdoğan'dan sonra" olmak üzere ikiye ayrılacak bundan sonra. İktidara geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalarla halkının çok büyük bir çoğunluğunun desteğini arkasına almayı başardı. Türkiye O'nun döneminde, hayal bile edilemeyecek bir noktaya ulaştı. Davos'taki çıkışıyla İslam dünyasının da lideri olduğunu perçinlemiş oldu. Son dönemde kendini devirmek için düzenlenen komploları başarıyla savuşturdu. Araştırmaya katılan 14 milyon kişiden %37'si O'nu en karizmatik lider olarak gösterdi.

2 - Vladimir Putin : Kısa tabiriyle 'dediğim dedik' bir lider. Karizmasını da bu özelliğine borçlu. Ekonomik yönden çok güçlü ve bu gücü kullanmayı seviyor. İstediklerini dolaylı yoldan elde etmeyi biliyor. Zeki ve bir o kadar da kurnaz. Rusya'nın geçmişten kalan hesaplarını kapatmayı kendine ilke edinmiş. Rusya O'nun döneminde Avrupa'nın ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline geldi.

3 - Barack Obama : Amerika'nın son yıllarda gördüğü en ılımlı lider. Sorunları fazla gürültü çıkarmadan halletmeyi seviyor. Halkın arasına karışıp onlardan biri gibi görünmek için sergilediği çaba aşikâr. Eğlenceli ve pozitif bir başkan. Tüm bunların yanı sıra, sözünü Dünya üzerindeki her ülkede dinletebilecek kadar güçlü. Şüphesiz; ABD'nin varlığı ve etkinliği, Obama'nın karizmasıyla birleşince birkaç adım ileri gitti.

4 - Mahmud Ahmedinejad : İran'ın güçlü duruşunun temsilcilerinden biriydi Ahmedinejad. En sert liderlerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle nükleer çalışmalar konusunda dünyaya çektiği rest ile gündeme oturdu. Kimseden korkmadığını gösterdi. İran O'nun sayesinde etkin bir ülke haline geldi

5 - Muhammed Al Maktoum : Birleşik Arap Emirliklerinin idaresinde olan ve Dubai'nin mutlak hükümdarı olarak gösterilen El Maktum, diğer karizmatik liderlerin aksine ılımlı bir yönetim tarzını benimsiyor. Dünyanın sayılı zenginlerinden olan El Maktum, fakir halka yaptığı yardımlarla tanınıyor. İslâm dünyasında sözü geçen liderlerden biri.

 

 // Sintos
1,5 sene oncekii haberi neden yeniymiş gibi aksettiriyorsunuz anlamiyom ki...
16 Ekim 2015 22:46
Allah yardimcin olsun
 // adem osmaniye
cumhurbaskanimiz yolunuza kurban olalim...
16 Ekim 2015 22:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler