YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dünyanın en güvenli şehri İstanbul'dur"
"Dünyanın en güvenli şehri İstanbul'dur"
26 Haziran 2014 15:48
Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından polis ile vatandaşların bir araya gelmesi amacıyla huzur toplantısı düzenlendi.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Altıner, Taksim'in Türkiye ve dünyanın kalbi olduğunu belirterek, "Dünyanın en güvenli şehri İstanbul'dur" dedi.İstanbul Park Bosphorus Otel’de düzenlenen toplantıya Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Atıner, başkomiserler, komiserler, polis memurları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda ilk olarak Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı birimlerin gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonları gösterildi. Ardından bir konuşma yapan Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Atıner, Beyoğlu adının aslında İstanbul’un öteki yüzü anlamına geldiğini belirtti. Atıner, “Misyonu itibariyle yıllarca birlikte yaşama kültürünü bize öğreten bir coğrafyadır. Biz burada bütün insanların sabah saat 10’dan 11’den, ertesi sabah 5-6’lara kadar bu kalabalıkların içerisinde ruhen, madden, manen ve fiziken özgürleştiği bir ortam olarak burayı görüyoruz. Herkesin hiç kimse tarafından fark edilmeden, bazen caddede bağırıp, çağırdığı bazen kız arkadaşına öpücük atabildiği bazen eşine bir dokunabildiği bir özgürlük alanı olarak görüyoruz. Biz burayı kesinlikle başka biri yönetiyor mantığıyla yönetmiyoruz. Bu mantığı kesinlikle yanlış buluyoruz. Polislik özümüzde her şeyi hoş görme, oluşabilecek her şeyi tolera etme psikolojisiyle hareket ediyoruz” dedi.

“Dünyanın en güvenli şehri İstanbul'dur”

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Ünal Atıner konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz suçla mücadele ediyoruz. Suçla mücadele etmek, dünya yüzündeki yapılacak en zor iştir. Çünkü karşınızdaki insanlar suç işlediği için eski bir felsefecinin söylediği söz vardır. ‘Tartışma da haksızdan yana olmak gerekir. Çünkü haksız olan insafsızdır.’ der. Şimdi bazen suçludan yana olmak gerekiyor. Çünkü suç işleyen adam insafsızdır, acıma duygusu yoktur. Bazen biraz onun yanında durup, biraz da ona öyle bakmak gerekiyor. Biz burayı kesinlikle Türkiye’nin ön yüzü ve turizmin merkezi olarak görüyoruz. Dünyanın önemli bir ticaret ve turizm merkezi olarak görüyoruz. Bu bütün olaylara yaklaşık tarzımızda bu vardır. Dünyadaki 25-30 megapolün suç istatistiklerini biliyorum. Dünyanın en güvenli şehri İstanbul’dur. Bunu size çok net söylüyorum. Bütün Paris, Berlin, New York ve Los Angeles’ın suç oranlarını çıkarttıklarında, karşınıza korkunç şeyler çıkıyor. Biz bu noktada gerçekten Beyoğlu, İstanbul ve Türkiye olarak da çok iyi bir yerdeyiz.”

“Taksim, Türkiye ve dünyanın kalbidir”

"Galatasaray Meydan’a çadır kuramazsın. Öyle bir dünya yok" diyen Altıner, "Git çadırı denizin kenarına, parka kur. Ancak insanların başkalarının hayat haklarına müdahale edecek bir yerde olmaz. Burada konseptimiz şu, özellikle Taksim Meydanı bir turizm merkezidir, İstiklal Caddesi de öyledir. İnsanların gezdiği yerlerdir. Biz toplumsal olaylarla da, 1 Mayıs’ta, Gezi olaylarının yıl dönümünde de aynısını yaptık, biz 2 bin polisi bütün ara sokaklara grup grup yerleştiriyoruz. Ellerinde molotof ve patlayıcıyla gelenleri daha gelmeden oralardan alıyoruz. Olay başlamadan yakalıyoruz. 6 aydır olay başlamadan 200 kişi yakalıyoruz. Olay 15 dakika sonra bitiyor. Biz bunu değiştirdik. Kimse elinde patlayıcı ve sapanla ile buraya gelemez. Burası Türkiye ve dünyanın kalbidir. Biz burada İstiklal Caddesi’ne ateş yakıp, barikat kurduramam. Yaptırırsam ben bu işi yapamıyorum demektir. Bu kadar açık söylüyorum. Böyle bir dünya yok. Bu konuda anlayışımız herkesin inancına, düşüncesine, fikrine ve protestosuna şiddet içermediği müddetçe sonuna kadar saygılıyız. En ufak bir saygısızlığımız yoktur. Ancak başkalarının dükkanını, bankasını, camını ve çerçevesine kırmaya müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler