YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif sergisi
Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif ve tesbih sergisi İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif sergisi
26 Ocak 2013 / 21:58 Güncelleme: 26 Ocak 2013 / 22:02

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif ve tesbih sergisi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Sergi Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşması ve kurdele kesimi ile başladı. Akşam saat 20.00 sıralarında ziyaretçilere kapısını açan sergiye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ses sanatçısı Metin Şentürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Erdoğan, sergi açılışında kısa bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, Mehmet Çebi'nin serginin hazırlanmasında büyük katkıları olduğunu söyledi. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: Arkadaşlar Mehmet Çebi bey özellikle hat, tezhip ve daha ileri gidiyorum tesbih tüm bu noktalarda ki özel koleksiyonları her türlü taktirin üstündedir. Bende hayranlıkla kendisini izliyorum. Şaka ile karışık beni de bu noktada alıştırdı. İnşallah gelecek çok daha iyi olacak. Mehmet kardeşimin özellikle Aşk-ı Nebi ve Zikir Taneleri buna yönelik adımlar Türkiye'de bir değişimin bir dönüşümün zenginleşmesine fırsat veriyor. Özellikle bu akşam sponsor olan tüm kurumlara da burada çok teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını ve başarılarla dolu olmasını temenni ediyorum."

Serginin hazırlanmasında baş rolü oynayan Mehmet Çebi, serginin ücretsiz olduğunu ve 10 gün süreceğini belirtti. Çebi, serginin önemini ve içeriğini şöyle anlattı: "En son yaptığımız sergi Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ayasofya'nın ana mekanının altında Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir sergimiz oldu. O sergide 99 tane eser sergileyebildik. Daha sonra bir vesile ile Başbakanımızla görüşürken, Başbakanımız sergide kaç eser olduğunu sordu. Bende ona 64 adet eser olduğunu söyledim. Başbakanımız bu sayıyı az buldular. Elimizde çok fazla daha Hilye var. Neden daha fazla Hilye'yi Şerif yapmadınız dedi. Bende fiziki şartların ancak bu kadar olduğunu söyledim. Ben böyle söyleyince Başbakanımız birkaç saniye düşündükten sonra 'Biz daha büyük sergi yapalım. Hatta dünyanın en büyük sergisini yapalım. Hatta bunu Lütfi Kırdar'da yapalım.' dediler. Başbakanımız sergiyi himaye edeceklerini söylediler. Biz de hemen bunu emir telaki ettik. Hemen çalışmalarımıza başladık. 3 aylık bir çalışmanın sonucunda şuanda burada gördüğünüz sergiyi oluşturduk. Diğer sergiler sadece Hiyle'yi Şerif sergileriydi. Biz bu sergiye tesbihleri de koyduk. Bu sergi şuana kadar dünyada ki en büyük sergidir. Yani tarihte de bu büyüklükte sergi yapılmadı. Konulu bir sergidir. Burada bulunan 200'e yakın eserler Hilye'yi Şerif'dir. 300 civarı da tesbihlerimiz var. Bunların çoğu da Osmanlı döneminde kalma tesbihlerdir. Bu açıdan sergimiz bugüne kadar yapılan sergiler arasında en büyük olma özelliği taşıyor. Sergimiz 4 şubatta kadar sürecek. Yani 10 gün daha açık. Sabah 10 ile akşam saat 20:00 sıralarına kadar gezilebilecek. Girişler ücretsizdir."


CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler