YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dünyada solcular, Türkiye'de sağcılar yapıyor"
Tarhan Erdem: Açılım, sağ veya solun değil, Türkiye'nin meselesi
"Dünyada solcular, Türkiye'de sağcılar yapıyor"
16 Ağustos 2009 / 12:56 Güncelleme: 16 Ağustos 2009 / 00:00

Zülfü Livaneli, ülke gündemini son dönemde meşgul eden konularda CHP ve MHP'nin tavrını eleştiren bir yazı kaleme alarak, "Fikir mi önemli, kimin söylediği mi?" sorusunu gündeme taşıdı.


İnsan hakları, kültürel haklar ve Avrupa Birliği gibi konularda Türkiye'deki sağ ve sol partilerin ne düşündüğünü İstanbul'a yeni gelmiş bir Avrupalının gözünden değerlendiren Livaneli, CHP'nin demokratik açılım konusundaki tavrını da gözler önüne seriyor. Livaneli, Vatan gazetesindeki yazısında, sırf sağ politikacılar gündeme getirdi diye açılıma karşı çıkmayı doğru bulmadığını anlatıyor.


Zülfü Livaneli'nin iddialarına tamamen katıldığını söyleyen Prof. Dr. Ali Nesin, parlak düşüncelerin solculardan çıktığını ama bunu gerçekleştirmenin sağcılara nasip olduğunu belirtiyor. Dünyada çağdaşlık, demokrasi, insan hakları ve kültürel haklar gibi solun savunduğu değerleri Türkiye'de sağcıların hayata geçirmeye çalıştığını ifade eden Nesin, "Üstelik solcular bununla da kalmayıp bir de üstüne üstlük yapanları eleştiriyorlar. Bunu anlamak ya da anlamlandırmak mümkün değil." diye konuşuyor. AK Parti'nin Kürt meselesinin çözümü için başlattığı açılımı desteklediğini aktaran Nesin, bu konunun yıllar önce çözülmesi gerektiğini aktarıyor. Nesin sözlerini şöyle sürdürüyor: "Zaten hiçbir zaman Türkiye'nin böyle bir sorunu olmaması gerekirdi. Yıllardır böyle bir sorunu yaşıyoruz. Ama hep üstünü kapamaya çalıştık. Sorunlar ayyuka çıktı. Bir an önce bu açılımın yapılması gerekiyordu."


CHP'li eski milletvekili ve araştırmacı Tarhan Erdem de CHP'nin Kürt sorununa ilişkin bir politikası olmadığı düşüncesinde. CHP'nin demokratik açılım konusundaki tavrını çok yanlış bulduğunu vurgulayan Erdem, "CHP'nin bu tutumu yorumlanamayacak kadar çok yanlış. Bu tavır ne CHP'nin konumuna ne de Türkiye'nin şartlarına uygun." ifadelerini kullanıyor. CHP'nin söylediklerini de tutarlı bulmadığını sözlerine ekleyen Erdem, "Esasında bu sağ veya solun değil, Türkiye'nin meselesi. Evrensel ve insan haklarıyla ilgili çok önemli bir konu." diye konuşuyor. Şimdiye kadar bu meselenin geç kaldığını ve çok büyük hataların yapıldığını belirten Erdem sözlerini şöyle sürdürüyor: "Bu mesele terör kıskacından çıkartılarak demokratik bağlamda değerlendirilmeli. Zaten zaman içinde terör de azalıp yok olacak. Şimdi bunu yapmak isteyen bir iktidar var. İktidara yardım edip teşvik etmek lazım. Ve bu girişimden de mutlu olmak gerekir. Bunu kim yapmış olursa olsun destek olmalıyız."


CHP'li Ercan Karakaş ise hükümet ve CHP arasında koordinasyonu bulunması gerektiğini savunuyor. Şimdiye kadar birçok kez CHP'nin meseleyle ilgili çalışması olduğunu vurgulayan Karakaş, CHP hariçte kalarak sorunun çözülemeyeceğini savunuyor. Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl yollardan mutlaka çözülmesi gerektiğini söyleyen Karakaş, AK Parti'nin ciddi ise desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler