YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyada sadece Samsun'da yetişiyor
Dünyada sadece Samsun'da yetişiyor
21 Kasım 2012 12:28
Dünyada sadece Samsun'da yetişen ve 60 kök kaldığı belirtilen endemik bitki Aristolochia Samsunensis'in korunması amacıyla yetiştiği yerlerin sır gibi saklandığı bildirildi.

Elde edinilen bilgiye göre, İngiliz bilim adamlarınca 1962 yılında Samsun'da tespit edilen Türkiye Bitkileri Envanteri'ne kaydedilen Aristolochia Samsunensis adlı bitkinin korunması amacıyla önemli çalışmalar yürütülüyor.

Söz konusu bitki üzerine araştırma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Hasan Korkmaz ile Doç. Dr. Yasemin Özdemir, bitkinin dünyada sadece 60 kök kaldığını belirledi.

Doç. Dr. Korkmaz, yaptığı açıklamada, Aristolochia Samsunensis adıyla bilinen bitkinin lokal endemik tür kategorisinde olduğunu söyledi.

Dünyada yayılış bölgesi sadece Samsun olan bitkinin neslinin yok olmaması için çalıştıklarını belirten Korkmaz, şöyle devam etti:

''1962 yılındaki tespitten sonra geçen yıl yaptığımız araştırmada, türün çok dar bir bölgede yayılış gösterdiğini ve yok olmak üzere olduğunu belirledik. Türün korunması için herhangi bir koruma çalışması uygulamaya sokulmamış. Türün ekolojisi, genetik özellikleri, popülasyon yapılaşmasıyla ilgili OMÜ Biyoloji Bölümü tarafından gerekli araştırmalar devam etmekte.''  aa

samsunensis
 // hicabi coşkuner
et obur olan bu bitki mezarlıklarda kuzeye bakan yerlerde olur
torbasının içine su girer sidik gibi bir koku salgılar bu kokuya sinekler gelir o keseciğe girer suda boğulur ve çiçek onu kendisine yarar besin maddesine çevirir...
22 Kasım 2012 19:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler