YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyaca ünlü barış ödülü Gülen'e verildi
Dünyaca ünlü barış ödülü Gülen'e verildi
12 Ağustos 2013 11:44
Güney Kore'nin prestijli Manhae Ödülleri, görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

Daha önce birçok Nobelli ismin layık görüldüğü Manhae Barış Ödülü bu yıl Fethullah Gülen Hocaefendi'ye verildi.

Manhae Vakfı'nın 1997 yılından beri her sene düzenlediği Manhae Ödül Töreni, bu sene de Kangwondo eyaletine bağlı İnje kasabasında gerçekleşti. Vizyon, edebiyat, sanat gibi birkaç dalda ödül veren Manhae Vakfı, bu sene Barış Ödülü'ne Fethullah Gülen Hocaefendi'yi layık gördü. Ödül törenine Kangwondo Eyalet Valisi Choi Moon-soon, Kore Budistleri önderi Rahip Cha-seung, Kangwondo Eyaleti Emniyet Genel Müdürü Yoon Cheol-gyu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Din İşleri Müsteşarı Kim Song-ho, İnje Belediye Başkanı Lee Soon-seon'un yanı sıra Güney Kore'nin en meşhur 100 şairi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İnje Belediye Başkanı Lee Soon-seon, ödül kazananlara teşekkür ederken, her sene sabırsızlıkla bugünü beklediklerini söyledi. Kangwondo Eyalet Valisi Choi ise eyaletin Manhae Ödülleri sayesinde üne kavuştuğunu dile getirerek Güney Kore halkını dünya ile entegre eden Manhae Vakfı'na teşekkür etti.

Ardından Kore Budistleri önderi Rahip Cha-seung sahneye geldi. Kore'nin bağımsızlık mücadelesinin simge isimlerinden Manhae'nin Kore'nin bağımsızlık mücadelesi döneminde yaptıklarından dolayı iftihar ettiklerini söyleyen Rahip Cha-seung, Manhae Vakfı aracılığı ile kendi alanlarında dünyaya katkı sağlamış kişilere ulaşmanın dünya barışı için önemli olduğunu dile getirdi. Manhae Ödülleri'ni alanlar arasında dünyanın dört bir yanında farklı kültürlerden, farklı dinlerden kişilerin olduğuna dikkat çeken Rahip Cha-seung, bu ödüllerin kültürlerin kaynaşmasında etkin rol oynadığına vurgu yaptı.

İnsanlığın huzuru eğitim, hoşgörü ve diyalog

Barış ödülü verilmeden önce yapılan tanıtımda, Gülen ve Hizmet Hareketi sayesinde dünyanın dört bir yanında açılan okullarda her kültür ve dinden öğrencinin huzurlu bir şekilde eğitim aldığına vurgu yapıldı. Ayrıca bu okulların dünyada barışının tesisinde önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Sağlık problemleri sebebiyle törene iştirak edemeyen Fethullah Gülen Hocaefendi yerine ödülü Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil aldı.

Manhae Barış Ödülü'nü Hocaefendi'yi temsilen alan Yeşil, törende bir konuşma yaptı. GYV olarak dünyadaki birçok problemin temelinde cehalet, fakirlik ve tefrikayı gördüklerini söyleyen Yeşil, bu problemlerin çözümünün ise eğitim, hoşgörü ve diyalogdan geçtiğini düşündüklerini söyledi. Yeşil, problemlerin çözümünde insan olma ortak paydasında buluşulması gereğine vurgu yaptı. Yeşil, ''Zira inanıyoruz ki, insanı ihya eden de, tahrip eden de yine insandır. Özündeki sevginin keşfi ve ortaya çıkarılıp insanlığı sarması zarurettir.'' ifadelerini kullandı.

Hizmet Hareketi'nde yaşama değil, yaşatma ideali olduğunu ifade eden GYV Başkanı Yeşil, gönüllülerin beklentisiz bir şekilde dünya barışına hizmet etme gayretinde olduğunu kaydetti. Yeşil, sözlerini şöyle devam ettirdi: ''Hocaefendi de ödülü şahsı adına değil, insanlık adına, barış adına faaliyetler gösteren bu gönüllüler adına kabul ettiğini vurguladı. Bu ödülün, insan-ı kamil olma gayesi taşıyan ve memleketi için büyük fedakarlıklar yapan rahip Manhae'nin adını taşımasını da çok önemli buluyorum.''

GYV Başkanı Mustafa Yeşil konuşmasının sonunda ödül alanları tekrar tebrik ederken, Kore'de önemli diyalog faaliyetlerine imza atan İstanbul Kültür Merkezi'ne de teşekkür etti. Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu söyleyen Yeşil, bu vesile ile kardeş ülke Güney Kore ve Türkiye arasında sağlam köprülerin kurulduğunu sözlerine ekledi.

Gülen'den ilham alan okulların dünya barışına katkısı büyük

Ödüllerle ilgili olarak Cihan Haber Ajansı'na(Cihan) demeç veren Asya Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Lee Sang-gi, Hocaefendi'den ilham alan okulların dünya barışına büyük katkısı olduğunu belirtti. Aynı zamanda Manhae Ödülleri jüri üyesi de olan Lee, ''Sayın Gülen eğitime katkısıyla, Türkiye ile birlikte dünya eğitimine katkısından dolayı, sadece bugün için değil bugün ve geleceğe olan vizyonlu yatırımı, eğitime ve barışa katkısından ötürü önemli bir şahsiyettir.'' ifadelerini kullandı.

Cihan'a konuşan Hanyang Üniversitesi Öğretim Üyesi Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. Lee Hee-soo ise ödülün arka planı ve Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında şunları söyledi: ''Manhae, Kore'nin bağımsızlığı için hayatı boyunca mücadele eden önderimiz. Aynı zamanda halk tarafından çok sevilen milli şairdir. Dinler arasında, kültürler arasında diyalog için büyük emek sarf eden Fethullah Gülen'e bu ödülün verilmesi son derece anlamlı ve manidardır. Bu ödülün aynı zamanda Güney Kore ve Türkiye gibi iki kardeş ülke arasında ilişkilerin daha da gelişmesine vesile olacağını düşünüyorum.''

1997 yılından bu yana verilen Manhae Barış Ödülü'nü alanlar arasında Nobel ödüllü isimler de yer alıyor. Tibetli Budist lider Dalai Lama, Güney Afrika'nın eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, Güney Kore eski Cumhurbaşkanı Kim Dae-joong gibi isimler Manhae Barış Ödülü'nü alanlar arasında.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler