YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyaca Önemli Bir Organizasyona Ev Sahipliği Yapıyoruz
Bildiğiniz gibi, bugünlerde ülkemiz dünyaca önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. Peki G20'yi bu denli önemli yapan nedir? Kanalahaber.com yazarlarından Nevzat Erdağ G20'yi yorumladı
Dünyaca Önemli Bir Organizasyona Ev Sahipliği Yapıyoruz
16 Kasım 2015 / 08:54 Güncelleme: 16 Kasım 2015 / 09:28

İşte Erdağ'ın G20 ve Türkiye yazısı,

Dünyaya yön veren 20 ülkenin bulunduğu organizasyonun bu dönem başkanlığını ülkemiz yapmaktadır. Şimdi bazılarımız “dünyaca önemli bu organizasyon nedir?” diye sorabilir.

Uluslararası ekonomik işbirliğini arttırmayı amaçlayan, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomileri bir araya getiren, küresel ekonomik kararların alındığı bir platformdur. Türkiye, ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Avrupa Birliği’nden oluşan 20 üyesi var. O yüzden G-20 denilmektedir.

Ülkemizin yapmakta olduğu G–20 Dönem Başkanlığı, son yıllarda ekonomik, siyasi ve ülke imajı açısından gerçekleştirilen çok önemli bir organizasyon olarak algılanmalıdır. Ülkemizin yapmakta olduğu bu büyük organizasyon, 10. Kalkınma Planında benimsenen 2023 vizyonu hedeflerine ulaşmak için ne derece kararlı olduğunun da bir göstergesidir. 

 

G–20 Neden Önemli Bir Toplantı?

Dünya nüfusunun üçte ikisi G–20 ülkelerinde de yaşıyor. Ayrıca dünyada üretilen bütün mal ve hizmetlerin parasal değerinin yüzde 85’i, küresel ticaretin yüzde 75’ i G–20 ülkelerinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden G-20’nin aldığı kararlar ekmeğimizin fiyatından, eğitimimize, teknoloji kullanımımızdan, soluduğumuz havanın kalitesine kadar her alanda yaşamımızı etkileyebilecek potansiyele sahip.

 

Antalya toplantısının gündeminde neler var?

Türkiye’nin hazırladığı gündemin 3 ana ilkesi ve 11 başlığı var idi.

İlkeler: Kapsayıcılık, uygulama ve büyüme amaçlı yatırım.

11 başlık da şöyle: Finansal düzenlemeler, Uluslararası Finansal yapı, uluslararası vergilendirme, yolsuzlukla mücadele, makro politikada işbirliği, yatırım, ticaret, istihdam, kalkınma, enerji, iklim değişikliği idi. Fakat Fransa’da yaşanan terör olayı gündemin ilk maddelerine terörle mücadele ve mülteciler sorununu oturttu.

Umarız; G20 zirvesi ülkemiz ve tüm dünya ülkelerinin hayrına barışçıl, adil ve insanlık faydasına güzel kararlarla sonuçlanır.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler