YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Türkiye'ye kilitlendi
Dünya Türkiye'ye kilitlendi
07 Haziran 2015 18:42
7 Haziran Genel Seçimleri, Türkiye gündeminde olduğu kadar dünya gündeminin de ilk maddesi. Uluslararası ajans ve kanallar, Türkiye'den canlı yayın yaparak seçim sonuçlarına odaklanmış durumda.

Uluslararası haber ajansları, Türkiye'deki 7 Haziran seçimlerini yakından takip ediyor. Reuters'dan Associated Press'e, BBC'den El-Cezire'ye bir çok kanal ve yayın organı, Türkiye'deki seçim sonuçlarına kilitlendi.

Reuters'da yer alan haberde, "Türkler Erdoğan'ın emanetine yön vermek için sandık başında" başlığıyla yayınlanan haberde, "Türkler, Erdoğan'ın gücünü daha da artıracak ya da 12 yıllık tek başına iktidar olan Ak Parti'nin gücüne son verecek" ifadeleri kullanıldı.
 
AFP'den HDP vurgusu

Fransız haber ajansı AFP'de “Seçimler, Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) mitinginde düzenlenen saldırıda iki kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı bombalı saldırının gölgesinde geçiyor" iddiasıyla servis ettiği haberinde, “Türkiye, Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülke üzerinde daha fazla hakimiyet kurup kurmamasını belirleyecek başa baş bir seçimde sandığa gidiyor" şeklinde paylaştı.

CNN'den "sürpriz" seçim yorumu

CNN'de "Oyunun kurallarını değiştirecek seçim" başlığıyla paylaşılan haberde, AK Parti'nin anayasayı değiştirmek için tek başına iktidar olması gerektiği vurgulandı. HDP'nin mitingi sırasında meydana gelen patlamanın detaylarının da yer aldığı haberde, HDP'nin barajı aşacağına kesin gözüyle bakılıyor yorumuna yer verildi.

Euronews'de yer alan haberde, "Seçimler Erdoğan için bir sınav. Bu seçim sonuçları Türkiye'nin geleceğini değiştirebilir" ifadeleri kullanıldı.

Associated Press haber ajansı ise “Türkiye Pazar günü, AK Parti milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlerini desteklemek için Anayasa'yı yeniden yazıp yazmamalarını belirleyecek hayati önemdeki seçime gidiyor" yorumunu yaptı.

El Cezire: Seçime katılım çok yüksek

Katar finanslı El-Cezire yayın kuruluşu, "Türkiye'de parlamento seçimlerine yoğun katılım" başlığıyla duyurduğu haberinde, ülke için çok önemli olan seçimlere katılımın çok yüksek seviyede olduğu ifade edildi.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler