YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Tahran ziyaretine kilitlendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani'nin daveti üzerine İran'a gitti. 4 yıl sonra Türkiye'den İran'a yapılan Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan ziyarette, Erdoğan'a 6 Bakan eşlik ediyor.
Dünya Tahran ziyaretine kilitlendi
07 Nisan 2015 / 13:36 Güncelleme: 07 Nisan 2015 / 13:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İranlı Mevkidaşı Hasan Ruhani'nin daveti üzerine İran'a gitti. Erdoğan'a, ziyarette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz eşlik ediyor.

video-002.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.

Erdoğan İran'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran'a gerçekleştirdiği ziyarette, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.

Bir süre elele yürüdüler

Erdoğan'ın makam aracı, Sadabad Sarayı'na gelişinde atlı askerler tarafından sarayın dış kapısında karşılandı. Atlı askerler eşliğinde saray yerleşkesine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı törenin yapılacağı alanda İran Cumhurbaşkanı Ruhani karşıladı. Makam aracından inen Erdoğan, Ruhani ile sarıldı. İki liderin bir süre el ele yürümesi dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından milli marşlar okundu. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Ruhani daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Türkiye'den cumhurbaşkanı düzeyinde dört yıl aradan sonra gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti.

Ruhani'den Erdoğan tweeti

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin tweet attı. Ruhani tweetinde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı resmi törenle karşıladıktan sonra, bölgesel barış ve güvenlik ile ikili ilişkileri konuşulan özel bir toplantı gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

Alternate Text

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin tweet attı. Ruhani tweetinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı resmi törenle karşıladıktan sonra, bölgesel barış ve güvenlik ile ikili ilişkileri konuşulan özel bir toplantı gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İranlı mevkidaşı Ruhani'nin daveti üzerine İran'a gitti. 4 yıl sonra Türkiye'den İran'a yapılan Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret olma özelliğini taşıyan ziyarette, Erdoğan'a 6 Bakan eşlik ediyor. Suud Yemen'de İran destekli Husilerin kamplarını bombalarken Türkiye'nin İran ziyareti dünya tarafından da yakından takip ediliyor.

Törende İran tarafından da Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Ekonomi Bakanı Ali Tayyip Niya, Petrol Bakanı Bicen Zengene, Sanayi Ticaret ve Maden Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Kültür Bakanı Ali Cenneti hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani baş başa görüşmelerin ardından Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık edecek, anlaşmaların imza töreninin ardından iki cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Ziyarette, Türkiye-İran arasındaki ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ayrıca bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş teatisinde bulunulması bekleniyor.

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler