YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya Suriye harekatını böyle yorumladı
Dünya Suriye harekatını böyle yorumladı
24 Ağustos 2016 21:50
TÜrkiye'nin Cerablus'u DAEŞ'ten geri almaya yönelik gerçekleştirdiği 'Fırat Kalkanı' operasyonu hakkında birçok ülkeden çeşitli açıklamalar geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Cerablus için harekete geçti. 'Fırat Kalkanı' ismini verdiği büyük operasyona, dünyanın bir çok ülkesinden çeşitli tepkiler geldi.

Türkiye'nin havadan ve karadan destek verdiği askeri operasyonuna ilk tepki, ABD, Rusya, AB ülkelerinden geldi.

Türkiye'ye havadan destek ve koruma sağlayacağız. Koordine içinde olacağız.

ABD: HAVADAN TÜRKİYE'YE KORUMA SAĞLAYACAĞIZ

Reuters'a konuşan ABD'li yetkili TSK'nın başlattığı Cerablus operasyonu çerçevesinde "Tükiye'ye havadan destek ve havadan koruma sağlayacağız. Yine aynı şekilde yapılan planlar konusunda Türkiye ile koordineli halde kalacağız" dedi

RUSYA DIŞİŞLERİ'NDEN ŞAM VURGUSU

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Cerablus'a ilişkin açıklamada, Cerablus'taki eylemlerini Şam ile koordine etmesinin önemli olduğunu öne sürdü.

Bakanlık kaynağı özellikle Suriye ve Türkiye sınırında terör karşıtı eylemlerin hiç olmadığı kadar gerekli olduğunu söyleyerek Şamla işbirliği çağrısında bulundu.

AB: ŞİDDETE KARŞIYIZ

AB Komisyon Sözcüsü Alexander Polack, Brüksel'de düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'nin Cerablus harekatı ile ilgili açıklamada bulundu. 

Polack, basın mensuplarının harekat ile ilgili sorusu üzerine askeri operasyonlarla ilgili açıklama yapmadıklarını belirterek, Suriye'deki durum göz önüne alındığında geçtiğimiz hafta birliğin 28 üyesi adına yapılan açıklamayı teyit ettiklerini kaydetti. 

Halep'te artan şiddeti kınadığını kaydeden Polack, siyasi sürecin önemine vurgu yaptı.

FRANSA: MEMNUN OLDUK

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin IŞİD terör örgütüne yönelik düzenlediği Fırat Kalkanı Operasyonu'nun "memnuniyetle" karşılandığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Fransa, uluslararası koalisyonun ortağı olan Türkiye'nin IŞİD'le mücadeledeki çabalarını yoğunlaştırmasını memnuniyetle karşılamaktadır" ifadesine yer verildi.

ALMANYA: TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Cerablus'un DAEŞ'ten temizlenmesi için başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili açıklama yaptı. 

Bakanlık Sözcüsü Schaefer, "Türkiye'nin terörist faaliyetlere karşı mücadele etmesinin meşru hakkı olduğunu düşünüyoruz ve Türkiye'yi bu ölçüde destekliyoruz" dedi.

TSK'nın, bugün sabah saatlerinde başlattığı Cerablus operasyonu, terör örgütü PYD'nin tepkisini çekti. 

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin lideri Müslim, "Türkiye Suriye bataklığında çok şey kaybedecek" diyerek alçakça tehdit etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler