YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya olası 'Afrin' operasyonunu konuşuyor!
Türk ordusu tarafından yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanan olası 'Afrin' operasyonu dünya basınında manşetlere taşındı.
Dünya olası 'Afrin' operasyonunu konuşuyor!
17 Ocak 2018 / 12:00 Güncelleme: 17 Ocak 2018 / 16:38

İngiliz The Times gazetesi olası 'Afrin' operasyonunu küstah bir dille servis ederken, Türkiye'nin 'ateşle' oynadığını savundu.

ABD basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "YPG ordusu"yla ilgili "bize düşen bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır" sözlerini manşetlerine taşıdı. Suriye'de kurulmak istenen "sınır güvenlik gücü"ne ilişkin haberlere yer verildi. 

THE TİMES: TÜRKİYE ATEŞLE OYNUYOR

İngiliz The Times gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin operasyonuyla ilgili "harekat her an başlayabilir" açıklamasını değerlendirdi. Gazetenin başyazısında Türkiye'nin Suriye'de ateşle oynadığı yorumunda bulunuldu.

Operasyonun gerçekleşmesi halinde Türkiye ve ABD'nin karşı karşıya gelebileceği uyarısı yapıldı. Yazıda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye asker göndermeden önce bir daha düşünmeli" denildi.

Haberde, "Türkiye, Ortadoğu'daki amaçlarını gerçekleştirmek istiyorsa müttefiklerinin güvenini tazelemesinin daha çok başarı getireceği" iddia edildi. 

'RÜYANIN SONU OLUR'

Alman "Nürnberger Zeitung"un yorumu da dikkat çekici. Gazete, Türkiye'nin askeri operasyonunun başarıyla sonuçlanmasının, Suriye'nin kuzeyinde bir Kürt devleti oluşturma rüyasının sonu anlamına geleceğini yazdı. 

'AFRİN'DEN KOLAY KOLAY ÇEKİLMEZ'

"Türkiye'nin aynı Kobani'de olduğu gibi Afrin'den de kolay kolay çekilmeyeceği şüphesi doğuyor" değerlendirmesinde bulunuldu. 

'SURİYE'DE SAVAŞIN TIRMANMA TEHLİKESİ'

Yine alman gazetesi Frankfurter Rundschau'da, ''Suriye'de savaşın tırmanma tehlikesi'' başlıklı bir makale yayımlandı. Makalede, operasyonun Türkiye ile ABD'nin ilişkilerini kalıcı olarak bozacağı savunuldu.

"Bölgedeki savaşa dolaylı olarak dahil olan güçler görüşme masasına oturmadıkları sürece bölgede savaş devam edecektir. Göründüğü kadarıyla bu durum daha yıllarca böyle devam edebilir" yorumu yapıldı. 

RUS BASINI: OPERASYONU ÖNLEYECEK GÜÇ YOK

Olası Afrin operasyonu Rus basınında da geniş yer buldu. Kommersant gazetesi, Türkiye'nin Afrin'e bir operasyon düzenlemesinin kesin olduğunu yazdı. Operasyonu önleyecek bir gücün bulunmadığı yorumunu yaptı. Operasyonun kapsamı ve maliyeti hakkında soru işaretleri bulunduğu belirtildi. 

'EN ÇOK TÜRKİYE ÖFKELENDİ'

ABD'de yayımlanan The New York Times gazetesi, ABD'nin Türkiye sınırında kurmayı planladığı 30 bin kişilik sınır koruma gücünün bölgede 'endişe' ile karşılandığını yazarken bu adımın Suriye'nin daha fazla bölünmesine yol açabileceği yorumunu yaptı. Gazete, Rusya, İran, Suriye yönetimi ve muhalif kanadın ABD'nin hamlesine karşı gelmesine rağmen bu durumun en çok Türkiye'yi öfkelendirdiğini yazdı. 

ABD merkezli gazete, söz konusu hamleye Rusya, İran, Suriye yönetimi ve muhaliflerin karşı gelmesine rağmen, duruma en çok öfkelenen ülkenin 'müttefik Türkiye' olduğunu yazdı.

 // Yldz
Acaba kimin sınırını kimden koruyorlar. İnsanın zekasıyla dalga geçmek yaptıkları...
17 Ocak 2018 18:12
 // Sokullu Mehmet
Ulan köpeksoyu hans eşşek soyu albert efendiler, neredeyse10 yıl oldu abdnin katil ordusu Irak'ta Suriye'de yüzbinlerce masum Müslümanı katletti, 20'den fazla askeri terör üs'sü kurdu. Bizzat kendi kurduğu, eğittiği, beslediği, büyüttüğü daeşle mücadele diye geldi. Daeş bitti "bana ne, bana ne, dönmicem işte" diyor ve sen abd ve uzantısı daeş pkk pyd ypj...vs kuşku duymuyorsun, ama Türkiye daha içeri girmemiş, Türkiye'den çekilmez diye kuşkulanıyorsun ha? Tamam ulan istediğin olsun. Girecem Suriye'ye, girecem ve çıkmicam ulan, çıkmicam varmı daha haaaaa?...
17 Ocak 2018 18:10
 // mi
Acaba dünya neden ABD , Rusya Suriyesen çıkmaz diye endişe etmiyor da Türkiye çıkmaz diye endişe ediyor......
17 Ocak 2018 14:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler