YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya liderleri Erdoğan için geliyor!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den görevi devralacağı günü bekleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine dünya liderleri katılıyor.
Dünya liderleri Erdoğan için geliyor!
21 Ağustos 2014 / 07:44 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 07:52

28 Ağustos'ta Abdullah Gül'den görevi devralacak seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin törenine dünya liderlerinin de katılacağı öğrenildi.

Erdoğan'ın 28 Ağustos'taki devir teslim töreni için dünya liderlerine davetiye gönderildi. Törenin ardından Köşk'te verilecek resepsiyonda dünya liderleri de hazır bulunacak.
 
Seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 28 Ağustos'taki devir teslim töreninde, dünya liderleri Erdoğan'ı yalnız bırakmayacak. TBMM'deki yemin töreninin ardından Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Cumhurbaşkanlığı görevini devralmak için Çankaya Köşkü'ne çıkacak. Burada gerçekleşecek devir teslim töreninin ardından Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verilecek. İşte bu resepsiyonda dünya liderleri de hazır bulunacak. Bu arada Cumhurbaşkanlığı Köşkü devir teslim töreni için de A tipi protokol uygulayacak. Devir teslim töreni için Çankaya Köşkü'ne çıkacak olan Erdoğan, Köşk'e girişinde devlet başkanlarına uygulanan protokol kurallarıyla karşılanacak. Buna göre Erdoğan'ın makam aracını Köşk girişinde atlı birlikler karşılayacak, devir teslim töreninin yapılacağı yere kadar Erdoğan'a eşlik edecek. Devlet Başkanlarının atlı birliklerle karşılanması uygulamasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geçtiğimiz aylarda başlatmıştı. Erdoğan'ın atlı birliklerle karşılanması Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenleri için de bir ilk olacak.
 
Liderlere genel davet: Seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olacağı devir teslim töreni ile ilgili son hazırlıklar tamamlanıyor. Erdoğan'ın devir teslim resepsiyonu için dünya liderlerine genel bir davet çıkarıldı. Genel davette Türkiye'de ilk kez Cumhurbaşkanının halk tarafından seçildiği, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 28 Ağustos'ta yemin ederek görevine başlayacağı belirtildi. Davette, aynı gün düzenlenecek devir teslim resepsiyonunda dost ve kardeş ülke liderlerini bir arada görmekten mutluluk duyulacağı ifade edildi.
 
Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılım: Bu genel davete 25'e yakın ülkeden olumlu yanıt geldi. Kazakistan, Türkmenistan, Bosna- Hersek Ankara'ya resepsiyona Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılım gerçekleştirileceğini bildirdi. Bazı ülkeler Dışişleri Bakanı düzeyinde katılım göstereceğini bildirdi. Yoğun programı nedeniyle Türkiye'ye gelemeyecek olan Putin'in yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u göndereceği öğrenildi. ABD'yi devir teslim resepsiyonunda kimin temsil edeceği henüz netleşmedi. Başbakanlık kaynakları ülkelerden halen davete yanıtlar geldiğini, bu yüzden tüm katılımların önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtti.
 
Devlet başkanı protokolü uygulanacak: Cumhurbaşkanlığı Köşkü devir teslim töreni için de A tipi protokol uygulayacak. Devir teslim töreni için Çankaya Köşkü'ne çıkacak olan Erdoğan, Köşk'e girişinde devlet başkanlarına uygulanan protokol kurallarıyla karşılanacak. Buna göre Erdoğan'ın makam aracını Köşk girişinde atlı birlikler karşılayacak, devir teslim töreninin yapılacağı yere kadar Erdoğan'a eşlik edecek.

 

Putin
 // selahaddin Cengiz
beni tek ilgilendiren Çin ve Rusyanın yüksek düzeyli temsilci göndermesi....
21 Ağustos 2014 Perşembe 10:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler