YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya bu operasyonu konuşuyor
Dünya bu operasyonu konuşuyor
28 Mayıs 2015 15:17
Dün ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın FIFA yetkililerine başlattığı soruşturma futbol dünyasında büyük yankı uyandırdı. Devam eden süreçte en merak edilen sorulardan biri ise böyle bir soruşturmanın neden ABD tarafından yapıldığı.

FBI'ın üst düzey FIFA yetkililerine karşı başlattığı soruşturmayla şoke olmuş durumda.

Dünya futbolunu yakından ilgilendiren konuyla ilgili akıllara takılan sorulardan biri ise bu operasyonun neden herhangi bir Avrupa ülkesi tarafından değil, ABD tarafından yapıldığı oldu.

Basketbol ve beyzbola oranla ülkede oldukça kısıtlı bir hayran kitlesi bulunan futbol ile ilgili bu denli geniş bir operasyona imza atan FBI'ın motivasyonunu anlamak için çok geriye gitmek gerekmiyor.

Katar ABD'yi geride bırakmştı

Gözaltına alınan yetkiler hakkındaki iddialardan biri de Dünya Kupası'nın düzenleneceği ülkenin belirlenmesi sürecinde yolsuzluklar yapıldığıydı. FIFA, Katar ve Rusya'da oynanacak Dünya Kupası finalleriyle ilgili rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kalmış, birkaç yıl önce 2022 Dünya Kupası'nı düzenlemek için FIFA'ya başvuran ABD, Katar'ın gerisinde kalmıştı.

"ABD ev sahibi olamadığı için operasyon başlattı"

FBI'ı rüşvet iddiaları ve ABD'nin organizasyona ev sahipliği yapamamasının ardından operasyona start verdiği düşünülüyor. Yolsuzlukla mücadele adına FIFA'da bir dönem danışmanlık yapan Alexandra Wrage de "FIFA pek çok ülkeyi" sindirdi" sözleriyle bu iddiaya destek veriyor.

"Rüşvet ağı şans eseri keşfedildi"

New York Times'ın FBI'a yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yaklaşık 4 yıllık bir geçmişi olan soruşturma FBI'ın Avrasya bürosunun bir Rus suç örgütü hakkındaki araştırması ile şans eseri başladı.

İddiaya göre, bu örgütü inceleyen FBI, rüşvet ağını ilk olarak bu sayede keşfetti. Aynı habere göre, eski FIFA yetkilisi ABD'li Chuck Blazer, bu süreç boyunca FBI'a bilgi sağladı.

İmalı açıklama

Operasyonun ardından açıklama yapan FBI direktörü James Comey, "Yolsuzluklarınız bizim kıyılarımıza kadar ulaşırsa bundan sorumlu tutulursunuz" sözleriyle akıllara 2010 yılındaki rüşvet iddialarını getirmişti.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin suçlandığı iddianamede Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası'nın ev sahibini belirleme sürecini etkileme için de rüşvet alındığı iddiası yer alıyor.

Söz konusu iddiaların ardından İsviçre Başsavcılığı da 2018 ve 2022 yıllarındaki FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliğinin verilmesiyle ilgili olarak ayrı bir soruşturma başlattı. Bu toplantının ardından 2022 Dünya Kupası'na Katar'ın ev sahipliği yapmasına karar verilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler