YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünya basınında 'Marmaray' yankısı
Marmaray projesi, Romanya medyasında da geniş şekilde yer buldu. Evenimentul Zilei, Marmaray’ın fiyatının uygunluguna özellikle dikkat çekti.
Dünya basınında 'Marmaray' yankısı
31 Ekim 2013 / 07:10 Güncelleme: 31 Ekim 2013 / 07:17

Türkiye’nin en büyük alt yapı projelerinden biri olan Marmaray’ın açılışı, dünya basınında geniş yankı buldu.

İspanyol El Pais, tam sayfa verdiği haberde, “Erdoğan’ın bir dizi dev projelerinin bir ayağı olan Marmaray’ın, İstanbul’un iki yakasını birbirine bağladığını” yazdı.

El Mundo, “Avrupa ve Asya’yı birleştirmek için Boğaz’ın altında bir tünel” başlığını kullanırken “Erdoğan’ın ifadesiyle ‘Demir İpek Yolu’nun’ Avrupa ve Asya kıtalarını birleştirdiğini” belirtti.

Expansion, “Marmaray, Türkiye’nin en simgesel işlerinden biri” dedi.

İtalyan  La Repubblica, “Türkiye, Osmanlı rüyasını taçlandırdı” yazarken Corriere della Sera, “Erdoğan, Sultan’ın rüyasını taçlandırdı” başlığını kullandı.

Marmaray’ın açılışına Alman basını da büyük ilgi gösterdi. Süddeutsche Zeitung’da Türkiye’de hükümetin son zamanda etkileyici bir performans sergilediği ve “abartıdan kaçınmayan bölgesel süper güç haline geldiği” değerlendirmesi yer aldı.

Die Welt’te de projenin ekonomiye olumlu katkı vereceği kaydedildi. Bild gazetesinde de, Osmanlı döneminde kurulan hayalin geçekleştiğini belirtildi.


STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler