YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünkü olgunluk Meclis'in itibarını artırdı
Dünkü olgunluk Meclis'in itibarını artırdı
01 Kasım 2013 12:50
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Dünkü olgunluk siyasete egemen olursa Meclis'in itibarını artırmış oluruz. Türkiye'nin her sorununun çözüm adresi burasıdır" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamento'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in, "TBMM Genel Kurulu'na pantolonla girmek için İçtüzük'te bir düzenleme olması ya da bir gerekçe ile düzenlenmesi" yönünde açıklamaları olduğunun anımsatılması üzerine, Çiçek, şöyle konuştu:

"Benim yönümden bir proplem yok. Sayın Pavey ne zaman isterse pantolonlu olarak gelebilir ama İçtüzük deniyorsa... Bununla ilgili de zaten epey mesafe kat edilmiş komisyonda. Anayasa Komisyonu... Gerekiyorsa grup başkanvekillerimiz hemen konuşurlar, önümüzdeki hafta onu da çıkarabiliriz. Yani iş bu kadar kolay."

TBMM Başkanı Çiçek, "Genel Kurul'daki dünkü tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Olumlu buluyorum. Türkiye'nin demokratik olgunluğu açısından fevkalede önemli bir tablo" yanıtını verdi.

Çiçek, Türkiye'nin her sorununun TBMM'de çözüleceğini, çözüm adresinin Meclis olduğunu belirterek, "Dünkü tablo, atmosfer, hoşgörü ve anlayış emin olun Türkiye'de 1-2 yıl siyasete egemen olsa, bugün sorduğunuz soruların hiçbirisi sormazsınız. Kısa sürede biz bunları çözeriz" dedi.

"Rövanşist anlayış doğru olmaz"

Cemil Çiçek, bazı olaylar sebebiyle Türkiye'de taşkınlıklar, cebir ve şiddet yöntemlerine başvurulduğu zaman söylediği bir şey olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"(Türkiye'de 25 yılı aşan bir süredir başörtüsü sorunu var. Hak talep ettiler ama hiç birisi cebir ve şiddete başvurmadı) dedim. Protestolar yaptılar, imza kampanyaları yaptılar, mitingler yaptılar ama hiç birisi kamu aracını yakmadı, devlet binasını tahrip etmedi, hiç birilerinin eylemlerinden dolayı başkalarının ticareti engellenmedi, parklar, caddeler, lambalar kırılıp dökülmedi. Demek ki kırıp dökmeden de hak talep edip, hakkı elde etme imkanı var. Bu açıdan baktığımızda da dünkü olay hepimize bir çok şey öğretiyor. Yalnız geriye de takılıp kalmamak lazım. Dünkü yaşanan tabloyu da bağlamın dışında değerlendirmemek lazım. Rövanşist bir anlayış, yaklaşım bence çok doğru olmaz, o yeni sıkıntılara sebebiyet verir. Olgunlukla olup biteni değerlendirirsek, hepimizin yararına olur."

"Bu tablo güzel tablo"

"Bu tablo Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını olumlu etkiler mi?" sorusuna Çiçek, "Teker teker her konu için söylemeyeyim ama bu tablo güzel bir tablo. Uzlaşı lafı zaten kulağa hoş gelen bir şey. Ama bunun arkasına güzel örnekler koymak lazım. Dünkü güzel bir örnekti. İnanıyorum ki bundan sonra Türkiye'de siyasi tartışmalar yapılırken 31 Ekim tarihli birleşim bir mehaz teşkil edecektir. İnanırım ki bu başkalarına da tesir etsin. İyi ve yeni bir Anayasa'yı da milletin önüne koyalım."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler