YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dün Giresun bugün Rize...
Dün Giresun bugün Rize...
22 Temmuz 2009 09:45
Giresun ve Rize'den felaket haberleri geldi. Binden fazla araç, derelerle Karadeniz'e döküldü...

Dünya'da etkili olan aşırı yağışlar Türkiye'yi de vurdu. Karadeniz bölgesinde etkili olanaşırı yağışlar dün Giresun'u bugün ise Rize'yi vurdu...


Rize'nin Ardeşen ile Fındıklı ilçesinde etkili olan yağış nedeniyle dereler taştı, çok sayıda ev ve iş yerini su bastı. Fındıklı ilçesinde gece saatlerinde etkisini gösteren sağanak yağış, ilçe merkezinden geçen Arılı Deresi'nin taşmasına neden oldu. Hürriyet, Merkez ve Sahil mahallelerindeki çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.


Fındıklı Bölge Guatr Araştırma ve Tedavi Merkezinin bodrum katınında su bastığı yağış sonrası, evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, belediye araçları ile güvenli bir bölgeye götürüldü.


Tarım arazilerinin önemli derecede hasar gördüğü yağış sonrası açıklamada bulunan, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban, tek tesellilerinin can kaybı olmadığını söyledi.


Yağışların 5 saat süreyle aralıksız olarak sürdüğünü kaydeden Özbalaban, ''Yağmur suları Arılı Deresi'nde birleşerek ilçe merkezini aştı. Sel suları 3 mahallemize zarar verdi. Belediye, jandarma ve emniyet ekipleri vasıtasıyla dere kenarlarında ikamet eden vatandaşlar evlerinden boşaltıldı'' dedi.
        
FIRTINA İLE DOLANA DERESİ TAŞTI


Öte yandan Rize'nin Ardeşen ilçesinde de sağanak yağış nedeniyle Dolana ve Fırtına dereleri taştı. İlçe merkezindeki bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katları sular altında kalırken, Fırtına Deresi'nin taşması sonucu Ardeşen-Çamlıhemşin yolu Köprüköy mevkinde heyelan meydana geldi.


Heyelan sonucu Seslikaya-Tunca ve Doğanay grup yolları bir süre araç trafiğine kapanırken, Ardeşen-Çamlıhemşin yolu Köprüköy mevkinde tek şeritten kontrollü olarak araç trafiğine açık tutuldu.


Ardeşen Belediye Başkan Vekili Mehmet Yerebakan, derelerin taşması nedeniyle olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.Yerebakan, Dolana Deresi'nin yükselmesi sonucu dere seviyesinde bulunan bazı ev ve iş yerlerini su bastığını belirterek, ''Şu anda bölgede yağmur yağmıyor. Sel sularının bir bölümü de çekildi. Su baskını yaşanan evlerde belediye ekiplerimiz tahliye çalışmalarına başladı'' dedi.


Giresun'da da son durum şöyle


Giresun ve Ordu'da etkili olan sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Binden fazla araç sele kapıldı, dere yatağındaki evler yıkıldı, bir çok binayı su bastı... İşte son bilgiler;

İKİ DERE TAŞTI:
Giresun'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın neden olduğu sel, Büyük Güre ve Küçük Güre derelerinde taşkına yol açtı. Taşkın sonucu, sahil kesiminde kalan binaların giriş katlarındaki çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.


'BİNDEN FAZLA ARAÇ DENİZE GİTTİ: Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, ildeki aşırı yağış sonucu taşan dere kenarlarında park halindeki onlarca aracın denize sürüklenerek kaybolduğunu, banka ve okulların giriş katlarının su altında kaldığını bildirdi.


SAHİL YOLU DENİZ OLDU:

Karadeniz Sahil Yolu'ndaki su birikintileri nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Yaklaşık 2 kilometrelik araç kuyruğunun oluştuğu sahil yolu daha sonra ulaşıma yeniden açıldı.


HASTANEYİ SEL BASTI: Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesinin alt katını da su bastı. Başhekim Ahmet Bal, hastanenin alt katındaki teknik serviste 30 santimetre yüksekliğinde su biriktiğini söyledi. Ek binalarındaki kreşin alt katı ve hastanenin arşiv bölümünün önüne su dolduğunu bildiren Bal, teknik bölüm ile kreşteki suları pompalarla tahliye ettiklerini bildirdi.


Giresun Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Giresun il merkezinde 03.00 ile 07.00 saatleri arasında metrekareye 132.2 kilogram yağış düştü. Yetkililer, yağışın gün içinde ve yarın aynı şekilde devam edeceğini öngördüklerini bildirdi.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler