YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dudak uçuklatan darbe belgeleri
Dudak uçuklatan darbe belgeleri
11 Aralık 2010 07:53
Gölcük Donanma Komutanlığı'na yapılan şok baskında ele geçirilen belgeler dudak uçuklattı.

Belgelerin halen devam etmekte olan Ergenekon, Poyrazköy, Amirallere Suikast davalarının seyrini değiştireceği belirtildi. Belgelerde darbe karşıtı oldukları vurgulanan Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit ile selefi Metin Ataç'ın yapılacak darbenin ardından askeri mahkemelerde yargılayarak Yassıada'ya sürgün edilmesinin planlandığı ortaya çıktı. Çuvaldan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın hazırlanmasına ilişkin ön yazışmaların olduğu iddia edilen belgeler de bulundu.

ISLAK İMZANIN ÖN YAZIŞMALARI

Gölcük'teki Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in nezaret ettiği ve askeri savcılarında hazır bulunduğu aramalarda ele geçirilen belgelerin detayları gün yüzüne çıkıyor. Belgeler arasında üç önemli olaya ilişkin çok çarpıcı bilgilerin yer aldığı öne sürüldü. "İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın Albay Dursun Çiçek'e yazdırılmasıyla ilgili ön yazışmalara ilişkin belgelerin bulunduğu belirtildi. Söz konusu yazışmalarda üst düzey komutanların ıslak imzalarının olduğu öne sürüldü.  Bu gelişme altında Dursun Çiçek'in ıslak imzasının olduğu İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın orijinal belgesini Savcılara gönderen meçhul subayı doğrularken, geçtiğimiz günlerde internete düşen ses kaydını da teyit etti.

KOMUTANLARA YASSIADA'DA YARGILAMA

Çuvallardan çıkan bir başka belgede darbe sonrası atılacak adımlara ilişkin bilgiler yer aldı.  İstihbarat Şube Müdürü olan Deniz İstihbarat Binbaşı K.Y.'nin odasının altındaki gizli bölmede bulunan belgeler arasında darbe sonrası yapılacaklar tek tek sıralanıyor. Buna göre darbeye karşı çıkan üst düzey generallerin 27 Mayıs'ta olduğu gibi Yassıada'da yargılanmaları planlanıyor. En çarpıcısı ise Amirallere Suikast iddianamesinin ana konusunu oluşturan Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur ile selefi Metin Ataç'a yönelik suikast iddiasıyla ilgili belge oldu. Kocaeli'ndeki denizci teğmenlerin evinden ele geçirilen belgede" Alb. Tayfun Duman"dan gelecek fizibiliteye göre Uğur ve Metin Paşa'ya yapılacak operasyonun detay ve tarihlerini Levent Bektaş Orhan Yücel Albay üzerinden iletecek Size teslim edilen malzemeleri korunaklı bir yerde tutunuz" notu ele geçirilmişti. Donanmadan ele geçirilen son belgede ise yapılacak darbenin ardından bu iki komutanın askeri mahkemelerde yargılanarak Yassıada'ya sürgün edilmesinin planlandığı iddia edildi.  Darbe karşıtı komutanların Yassıada'da kurulacak özel askeri mahkemelerde yargılanacağı öne sürüldü.

KORAMİRAL SAĞDIÇ İMZALI BELGE

Ergenekon cephaneliği olarak bilinen Poyrazköy'deki silahların Türkiye'nin değişik yerlerinden getirilerek İstek Vakfı Arazisi'nde gömülmesiyle ilgili resmi yazışmaların da çuvaldan çıktığı iddia edildi. Söz konusu resmi yazışmaların altında halen Poyrazköy davasından yargılanmakta olan Koramiral Kadir Sağdıç ve Albay Ali Türkşen'in imzalarının olduğu ileri sürülüyor. Alınan bilgilere göre,  Poyrazköy davası sanığı iki üst düzey komutanın imzasının yer aldığı yeni belgede değişik yerlerde bulunan cephaneliklerin bir araya getirilmesi isteniyor. Belirlenen 4 ayrı adres içinde Poyrazköy'deki İstek Vakfı'na bağlı arazi seçilerek cephaneliklerin buraya gömülmesi talimatı veriliyor.

İHBAR MAİLİ İLE BULUNDU

Kimliği gizli tutulan bir subayın komutanlıktaki belgelerin imha edileceğine dair gönderdiği e-mail ihbarı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda önceki gün arama yaptı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'in gerçekleştirdiği aramada Merkez Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı'ndan üst düzey askeri yetkililerin hazır bulundu. Deniz Albay İbrahim Sezer'in liderliğini yaptığı fuhuş çetesine ilişkin soruşturmanın derinleştirilmesi üzerine başlatılan casusluk ve şantaj soruşturmasında bugüne kadar 39 kişi tutuklanırken aralarında amiral ve generallerin olduğu 200 kadar askeri personel de mağdur sıfatıyla ifade verdi.

İŞTE POYRAZKÖY'DEN ÇIKAN CEPHANELİK

İstanbul'un Beykoz ilçesi Poyrazköy mevkiinde 21 Nisan 2009'da başlatılan kazılardan sonra 15'i dolu 22 Law silahı, 14 el bombası, 24 el bombası fünyesi, 450 gr C-3 patlayacı, 7 hakem bombası, 3 gösteri bombası, 5 bubi tuzağı, 2 kullanılmış bubi tuzağı, 23 işaret fişeği, 45 sis bombası, 15 aydınlatma fişeği, 30 metre infilaklı fitil, 38 metre saniyeli fitil ve 3.017 fişek dahil olmak üzere tam bir cephanelik bulunmuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler