YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'lilere açılım fırçası
DTP'lilere açılım fırçası
24 Aralık 2009 08:39
Iraklı Kürt gazeteciler demokratik açılımı eleştiren eski DTP'li vekillere "Neden PKK ve Öcalan'a mesafa koymuyorsunuz. Amacınız Kürtlerin yaşadığı üç ülkede savaş çıkartıp bizi içine çekmek mi?" diye tepki gösterdi

Erbil’e giden DTP’liler, Kürt gazetecilerden fırça yedi: Demokratik Açılım desteklenmeli. PKK’dan bağımsız politika üretemediniz. Bizi de bu savaşın içine mi çekeceksiniz?

Anayasa Mahkemesi’nin kapattığı DTP’nin Mahmur ve Habur’u ziyaret eden heyeti, kardeş fırçası yedi. Heyetin basın toplantısında soru soran Kuzey Iraklı gazeteciler, AK Parti’nin başlattığı demokratik açılımın desteklenmesi gerektiğini belirterek, DTP’nin yanlış politika izlediğini vurguladı.

PARLAMENTO BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜLER

Dün Bölgesel Kürt Yönetimi Parlamentosu’nu ziyaret eden Kürt Parlamentosu Başkanı Kemal Kerküki ile görüştü. DTP eski milletvekilleri Sevahir Bayındır, İbrahim Binici, Özdal Üçer, DTP eski MYK Üyesi Hatice Çoban, Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal ve Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar’dan oluşan heyet, daha sonra Erbil’de Sarenj Stratejik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen bir panele katıldı.

ÖCALAN VE PKK’NIN SÖZÜ DİNLENİYOR

DTP heyeti panelde Kürt açılımını eleştirirken, Kuzey Iraklı gazetecilerden DTP heyetine eleştiri geldi. DTP’li heyetinin demokratik açılım karşıtı açıklamaları hakkında soru soran Kürt köse yazarları ve gazeteciler, DTP heyetine neden partinin “Abdullah Öcalan’ın ve terör örgütü PKK’nın sözünü dinlediğini” sorarak bu durumu eleştirdi. Heyete, DTP’nin neden PKK’dan bağımsız çözüm yolu üretmediği de soruldu.

ÜÇ ÜLKEYE KARŞI SAVAŞACAK MISINIZ?

DTP’ye yönelik eleştirilerden biri de bölgede yayın yapan Kürdistan Report gazetesi yazarlarından Hasan Mustafa’dan geldi. Panelde söz alan Hasan Mustafa, heyete yönelik, “AK Parti bir kişiden ibaret değil. Bence Kürt açılımı güzel ve iyi gidiyor. Ama bu açılımla ilgili irade sizin elinizde değil. Siz 3 ülkeye karşı savaşmak mı istiyorsunuz? Bizi de mi savaşın içine çekmek istiyorsunuz? Sizin mücadeleniz Türkiye’de Kemalistlerle. Ama Türkiye’nin hepsi Kemalist değil ki. Neden kendi çözüm önerileriniz ile yola çıkmıyorsunuz?” dedi.

98 belediye BDP çatısı altında

Kapatılan DTP’den seçilen 4’ü siyasi yasaklı 98 belediye Başkanı Diyarbakır’da düzenlenen törenle Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) geçti. Partiye geçen isimler arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay’da bulunuyor. Parti rozetlerini siyasi yasak getirilen ve Milletvekilliği düşürülen DTP eski Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk ve BDP Genel Başkanı Demir Çelik taktı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda gerçekleştirilen törende konuşan Baydemir, “Önemli iki vurgu yapmak istiyorum. 2002 yılından bu yana özgür irademle 4’üncü partiye üye oldum. Ancak bunlardan 3’ü iradem dışında kapatıldı. Türkiye halkları ve tüm halklar özgürlüğü kurgulayacaklardır. Parti amblemindeki Meşe ağacı, Yaşa ve yaşat felsefesinin sembolüdür. Uzun yaşamayı sembolize ediyor. Barış ve Demokrasi Partisi 72 milyonu kucaklayacaktır. 72 milyon Çınar’ı, Meşeyi ve gülü Türkiye’nin dört bir yanına dağıtacağız” diye konuştu

daha önce yurum yazmıştım yayınlan ma mış
 // ugur
....
24 Aralık 2009 17:06
Hangi Kemalist
 // ugur
Atatürk mason localarını çok zararlı diye kapattı ama tarihin tezakürüne bakın, o gizli örgüt artık herşeyi onun kisvesi altında yapar oldu. sanki pkk onlardan farklı mıki bağımsız davransın. al birine vur ötekine. enbüyük tektic bilinçli müslümanlar. kürdü türkü lazı çeçeni arabı farketmez....
24 Aralık 2009 12:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler