YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'li belediyeden kışla önüne 33 kurşun anıtı
DTP, 1943 yılında öldürülen 33 köylünün anısına anıt yaptıracak
DTP'li belediyeden kışla önüne 33 kurşun anıtı
24 Haziran 2009 / 08:08 Güncelleme: 24 Haziran 2009 / 00:00

VAN'ın Özalp Belediye Başkanı DTP'li Murat Durmaz, 1943 yılında öldürülen 33 kişinin anısına Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası’nın karşısına anıt yapılacağını açıkladı.


Durmaz, “Müze şeklinde olacak anıtın içi gezilebileceği gibi, tek bir kurşunun üzerindeki deliklerde de 33 insan heykeli bulunacak. Bu anıtın dikilmesi birçok insanı memnun edecek” dedi.


Özalp İlçesi'nde 66 yıl önce 33 kişinin ölüm emrini verdiği gerekçesiyle yargılanan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra cezaevindeyken hayatını kaybeden Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın adının verildiği kışlanın karşısına, DTP’li belediye tarafından anıt yapılması kararlaştırıldı. 20 kilometre uzaklıktan görülebilecek anıt, bir evin içinden çıkan tek kurşun şeklinde tasarlanıyor. DTP’li Belediye Başkanı Murat Durmaz, maket üzerindeki çalışmaların sürdüğünü, 15 gün sonra anıta ait maketinin tamamlanmasıyla Özal Kaymakamlığı'ndan izin alıp inşaasına başlayacaklarını söyledi.


‘33 Kurşun Anıtı’ fikrinin kendisine ait olduğunu belirten Başkan Murat Durmaz, bronzdan yapılacak anıtın içinin müze şeklinde tasarlandığını söyledi. Dış kısmında 1943 yılında Orgeneral Mustafa Muğlalı’nın emriyle askerlerce kurşuna dizilen 33 köylüyü simgeleyen ev şeklindeki anıtın tepe kısmında da tek kurşun şekli yer alacak. Ziyaretçilerin burada bir tuşa bastıklarında şair Ahmet Arif’in ‘33 kurşun’ adlı şiirini de dinleyebilecekleri anıtta, bugüne kadar olayla ilgilenen herkesin ismi yer alacak.


Belediye Başkanı Durmaz, “Anıtın içinde isteyen ziyaretçiler mum yakıp, anıtın dikili olduğu park alanına fidan dikebilecek. Bir daha böyle bir katliam olmamamsı için bu anıt bir sembol olacak” dedi.


Orgeneral Muğlalı cezaevinde öldü


Van’ın Özalp İlçesi’nde 30 Temmuz 1943 tarihinde, kaçakçılık suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 33 kişi, Orgeneral Muğlalı’nın emriyle kırsal bölgeye götürülmüş ve kafalarına kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Orgeneral Mustafa Muğlalı 1949’da askeri mahkemede yargılandı, 33 kişinin ölümünden sorumlu tutularak idama mahkum edildi. Ancak daha sonra Yargıtay kararı bozup Orgeneral Muğlalı'nın cezasını 20 yıl ağır hapis cezasına indirdi. Muğlalı paşa, 1951 yılında bulunduğu cezaevinde öldü. Bu olayın meydana geldiği Özalp’taki Jandarma Hudut Tabur Komutanlığı’nın adı ise 6 Mayıs 2004’te ‘Orgeneral Mustafa Muğlalı Kışlası’ olarak değiştirildi.


Hürriyet

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler