YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'den Öymen'e ağır sözler
CHP'li Onur Öymen'in Dersimle ilgili sözlerine tepkiler dinmiyor. Bugün bir tepki de DTP Diyarbakır il teşkilatından geldi. Ancak bu sözler yenilir yutulur cinsten değildi!
DTP'den Öymen'e ağır sözler
16 Kasım 2009 / 12:18 Güncelleme: 16 Kasım 2009 / 12:20

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır il teşkilatı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in TBMM'deki konuşmasında ''Dersim olayları'' ile ilgili sözlerine tepki gösterdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan DTP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Cafer Kan, günümüzde başta evrensel hukuk olmak üzere, demokratik ve barışçıl çözümlerin toplumsal ve siyasal sorunlarda esas alınmaya başlandığını dile getirdi.

''Bu bağlamda, insanlıktan nasibini almayanlar, savaş ve askeri yöntemlerde ısrar ederek, halkı katliamlarla dize getirmeyi bir yöntem olarak düşünmektedir'' diyen Kan, sözlerine şöyle devam etti:

''CHP'nin bu bakış açısı, ittihat ve terakki anlayışının dışa vurumudur. CHP'nin bu yaklaşımı, sadece Kürtlere ve Alevilere dönük bir tutum değil, aynı zamanda farklı etnik, dini ve inanç gruplarına dönük bir tutum da içermektedir. Farklılıkları zenginlik olarak değil, bir tehlike olarak gören ve bu farklılıkları ortadan kaldırarak statükonun devam etmesinde halen medet ummaktadır. Kendisine sosyal demokratım diyen bir partinin katliamları meşrulaştırması ve bunu Kürt sorununun çözümü için bir yöntem olarak önermesi, insanlık ve hukuk dışı bir tutumdur. Bunun için CHP'nin tutumunu kınıyor, hala demokrasi ve Kürtlük adına vicdanen de olsa bir şeyler taşıyan CHP'lileri partilerinden istifa etmeye davet ediyoruz.''

Toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Şimşek, ilçe belediye başkanları ve partililer katıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler