YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP için karar bugün çıkabilir
Anayasa Mahkemesi, DTP hakkındaki kapatma davasının 4. oturumunda... Haşim Kılıç daha önce "cumadan önce bir karar çıkmaz" demişti. Gözler cuma gününe çevrilmişti. İşte o gün geldi çattı. Dananın kuyruğu bugün kopabilir.
DTP için karar bugün çıkabilir
11 Aralık 2009 / 09:16 Güncelleme: 11 Aralık 2009 / 10:06

Anayasa Mahkemesi, DTP hakkındaki kapatma davasının bugün 4. görüşmesini yapıyor. Başkan Haşim Kılıç'ın açıklamaları doğrultusunda bugün mahkemeden bir sonuç çıkması bekleniyor.  

Davaya ilişkin müzakerelere salı günü başlayan Anayasa Mahkemesi Heyeti, karar verene kadar aralıksız her gün bir araya gelecek ve çalışmalarını geç saatlere kadar sürdürecek.

BUGÜN KARAR ÇIKABİLİR

Mahkeme, dava devam ederken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından veya DTP'den bilgi ve belge isteyebilecek. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, önceki dünkü toplantının ardından yaptığı açıklamada, cuma gününden önce bir kararın çıkmasının mümkün gözükmediğini söylemişti.

EN AZ 7 OY GEREKİYOR

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak.

Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

AK PARTİ'NİN KAPATMALARLA İLGİLİ TUTUMU BELLİ

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay Başkanı'nın "yargıya sistematik bir hücum olduğu" yönündeki açıklamasını hatırlatması üzerine, "Anayasa Mahkemesi'nde devam eden süreçle ilgili, parti kapatmalarla ilgili genel olarak AK Parti'nin tutumu belli. Bu konudaki düşüncelerimizi daha önce kamuoyuyla paylaşmıştık. Ancak yargı süreci devam ediyor ve bu süreci etkilemeye dönük, o anlama gelebilecek sözlerin doğru olmadığını düşünüyoruz. Ve yargılama faaliyetini beklemek gerekir diye ifade ediyoruz" dedi.

Bakan Ergin, "Onun dışında Yargıtay Başkanımız neye dayanarak o sözleri söyledi bilmiyorum. Ancak hukuk devletinde pozitif hukuk kuralları hukukçuların istikametini belirler. Pozitif hukuk kurallarına aykırı bir eylem varsa bu eylemi yapan da onunun sonuçlarına katlanır. Hukuk devletinin anlamı da budur. Mevzuattan şikayet varsa o mevzuatın değiştirilme yeri de parlamentodur. Hiç kimse pozitif hukuk kurallarını uyguladı diye suçlanamaz" diye konuştu.

PKK uğuşturucu satmış olsaydı güvenlik ne yapardı?
 // ibrahim çelikoğlu
Öldürmeye teşebbüs,uğuşturucu satmaktan daha büyük suç olması gerekir.Güvenlik güçlerinin rızası dışında hiç bir PKK'lı uğuşturucu işine bulaşamaz.Peki rant,cep olunca oradsasın,sokaklar talan ediliyor,neden yoksun? Nasıl bir iş?
Korkuyormusun?Yakıyor yıkıyor kaçıp gidiyor,yakalanmıyor.Yaptığı yanına kâr kalıyor.Böyle islah olmaz.Azalmaz çoğalır.Ve.İşin içinden çıkamazsınız.Sonrada yabancı güçlere zemin hazırlandığından,Irak gibi çıkar...
11 Aralık 2009 10:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler