YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP ara seçime kapı araladı
DTP’nin ‘’Partimiz kapatılırsa sine-i millete döneriz’’ açıklaması ara seçimi gündeme getirdi.
DTP ara seçime kapı araladı
05 Aralık 2009 / 11:49 Güncelleme: 05 Aralık 2009 / 14:29

21 DTP’li istifa ederse TBMM’deki boş sandalye sayısı 27’ye yükselecek ve sınıra gelinecek. Anayasa’da, 28 milletvekilliğinin boşalması durumunda 3 ay içinde ara seçim zorunluluğu var.

Gazeteport'un haberine göre, Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk’ün ‘’Partimiz kapatılırsa, sine-i millete döneriz’’ açıklaması yankı yaratırken, ara seçim ihtimali de gündeme geldi. 21 DTP’linin istifası halinde, TBMM’deki boş sandalye sayısı 27’ye yükselecek ve sınıra gelinecek. Anayasa uyarınca TBMM’de 28 milletvekilliği boşaldığı taktirde, 3 ay içinde ara seçime gidilmesi, zorunlu bulunuyor.

DTP eş başkanları Ahmet Türk ve Emine Ayna, partilerinin Anayasa Mahkemesince kapatılması durumunda, “Parlamentoda bulunmanın bir anlamı olmayacak” dediler ve milletvekilliğinden istifa edip sine-i millete dönme sinyali verdiler. Anayasa’nın 84. Maddesine göre, milletvekillerinin istifası durumunda, TBMM Başkanlık Divanı toplanarak imzaların doğruluğunu tespit ediyor. İstifanın kabulü de TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılıyor.

ARA SEÇİM OLUR MU?

DTP’nin TBMM’de helen 21 milletvekili bulunuyor. Partinin kapatılması ve 21 milletvekilinin istifası durumunda, Meclis’teki boş sandalye sayısı 27’ye yükselecek. Anayasa’nın 77’inci maddesi de TBMM üyeliklerinde yüzde 5 oranında boşalma olması durumunda, 3 ay içinde ara seçime gidilmesini öngörüyor.
Bu konudaki kritik sayı da Anayasa gereği 28 olarak belirlenmiş durumda... DTP’lilerin istifasına İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras’ın da destek vererek sayıyı 28’e tamamlayacağı ve ara seçimin kapısının aralanacağı savunuluyor.

‘’SİNE-İ MİLLET KOLAY DEĞİLDİR’’

Türk siyasi hayatında sine-i millete dönen ender isimlerden biri olan Hatay eski milletvekili Murat Sökmenoğlu ‘’Sine-i millete dönmek kolay değildir’’ dedi ve şunları söyledi:

‘’ 1989 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Süleyman Demirel ve Erdal İnönü, ANAP’ın son seçimde aldığı yüzde 21 oyla, Cumhurbaşkanı seçmek istemesine karşı çıkarak sine-i millete döneceklerini açıkladılar. Ben de Özal’ın, oyları yüzde 21’e düşen ANAP’lı milletvekillerince Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ilk istifa edecek isim olacağımı söyledim. Bu sözümde de durdum. Sonra DYP beni dışladı, 9,5 yıl Meclis dışında kaldım. 1999’da yeniden milletvekili seçildim. Önemli olan halka verilen sözün tutulmasıdır. İstifa ederim dedim ettim. Aynı sözü verenler ise bunu unuttular’’’

ANAYASA NE DİYOR?

Milletvekillerinin istifası ile ilgili işlemler Anayasa’da düzenleniyor. 1985’e kadar istifa eden milletvekilinin, bu istifasının kabulü için, Genel kurulda yapılan oylamada, üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 kabul oyu gerekiyordu. Yapılan değişikliğin ardından ise artık salonda bulunanlar arasından, kabul oylarının ret oylarından bir fazla çıkması yeterli bulunuyor.
Anayasa’nın 84. maddesi ‘’İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır’’ hükmünü taşıyor.

Vatan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler