YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTF'deki arbede sona erdi
DTF'deki arbede sona erdi
29 Nisan 2010 14:17
Ankara DTF'de sol görüşlü bir öğrenci ile güvenlik görevlileri arasında çıkan kimlik göstermeme tartışması arbedeye dönüştü.

Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde (DTF) kimlik göstermeden okula girmek isteyen sol görüşlü grup üyelerinin uzun süren eylemi sona erdi. Grubun girişine, okuldan öğrenci olduklarına dair belge getirilmesinin ardından izin verildi. Kimliğini gösterdiğini öne süren Haydar isimli bir eylemci fakülteye girmek isteyince, genç ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

 

Fakülteye sabah saatlerinde gelen öğrenci grubu, okul girişinde yaklaşık beş saat bekledi. Kimliksiz okula girmek isteyen öğrencilerle güvenlik görevlileri zaman zaman karşı karşıya geldi. Öğrenciler, güvenlik görevlilerin kimliklerini göstermelerini istedi. Güvenlikçiler hakkında 'öğrenci oldukları halde okula alınmadıkları' iddiasıyla suç duyurusunda bulunmak isteyen öğrenciler, cep telefonu ile güvenlikçilerin fotoğraflarını çekti. Grup daha sonra okul girişinde oturma eylemi başlattı. Uzun süren gerginliğin ardından öğrenciler, okuldan DTF'nin öğrencisi olduklarına dair belgenin gelmesinin ardından okula alındı.
 "Öğrenciyiz. Okuma hakkımız elimizden alınıyor" sözleriyle görevlilere tepki gösteren grubun, okula bahçesinde girişinde, "Üniversiteler bizimdir. Bizimle özgürleşecek", "Faşist Öğrenci Güvenlik Birimi üniversiteden defol", "YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak." şeklinde slogan atmaları dikkat çekti.

Eylemci öğrencilerden Haydar isimli bir kişi ise kimliğini gösterdiğini öne sürerek, görevlilerin arasından geçmek istedi. Kimliği görmediklerini söyleyen güvenlik görevlileri ise gencin okula girişine izin vermedi. Kısa süreli yaşanan arbedeye, bahçede bulunan diğer grup üyeleri de okulun demir kapısını açarak, destek vermek istedi. Öğrencilerin bu girişimi polis tarafından engellendi. Bir süre bahçe kapısında bekleyen genç, daha sonra buradan uzaklaştı. Böylece sabah saatlerinde başlayan gerginlik sona erdi.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler