YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dostları ve sevenleri Hrant Dink için yürüyor
Dostları ve sevenleri Hrant Dink için yürüyor
19 Ocak 2014 16:01
Taksim'de toplanan Hrant Dink'in dostları ve sevenleri 7 yıl hayatını kaybeden gazeteciyi anmak için Agos Gazetesi'ne doğru yürümeye başladı.

Siyasetçilerin de destek verdiği yürüyüşe Trabzonspor taraftarlarının da katıldığı görüldü.Hrant Dink'in ölümünün 7. yıldönümünde Taksim'de toplanan yüzlerce kişi, Agos gazetesine doğru yürümeye başladı. Taksim Meydana izin verilmediği için Talimhane girişinden başlayan yürüyüşe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, gazeteci arkadaşları ve yüzlerce seveni katıldı. Yürüyüşe katılan en dikkat çekici grup ise Trabzonspor taraftarları oldu. Yürüyüşe destek veren Trabzonspor taraftarları ellerinde karanfil taşıdı. Talimhane'de yürümeye başlayan yüzlerce kişinin "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" dövizleri taşıdığı görüldü.

Gazeteci Hrant Dink, ölümünün 7. yıldönümünde mezarı başında anıldı. Hrant Dink’in eşi ve oğlunun da katıldığı törende dua ve ilahiler okundu.

Gazeteci Hrant Dink için ölümünün 7. yılındaki ilk anma töreni mezarı başında düzenledi. Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda düzenlenen törene, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, oğlu Arat, kardeşi Orhan, akrabaları ve sevenleri katıldı. Anma törenine katılanlar Dink’in mezarını çiçekleri donattı. Törende ilahiler okunurken, Dink için dua edildi. Anma töreni Hrant Dink’in arkadaşı Malik Yalçın’ın okuduğu bir şiirle son buldu. MEHMET ALTUNIŞIK

Taksim'de toplanan yüzlerce kişi gazeteci Hrant Dink'i anmak için Agos Gazetesi'ne yürüdü. Rakel Dink'in de katıldığı yürüyüşte bir grup, "Ergenekon Caddesi" ismini "Hrant Dink Caddesi" olarak değiştirdi. Yürüyüş sırasında çevik kuvvet polisleri ile göstericiler arasında yaşanan gerginlik büyümeden önlendi.

Taksim Talimhane Caddesi girişinde toplanan yüzlerce kişi Hrant Dink'in vurulduğu Agos Gazetesi önüne yürüdü. Yürüyüşe Hrant Dink'in eşi Rakel Dink de Halaskargazi Caddesi'nde katıldı. "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz" sloganları atan katılımcılar, Dink'i andı. Grup Ergenekon Caddesi girişine geldiğinde ilginç bir eyleme imza attı. "Ergenekon Caddesi" yazılı tabelanın üzerine yanlarında getirdikleri "Hrant Dink Caddesi" yazılı tabelayı yerleştiren eylemciler, caddenin ismini değiştirdi. Yürüyüş sırasında polisle grup arasında ufak bir gerginlik de yaşandı. Gruptan biri elindeki bayrak sopasını polise fırlattı. Araya giren polisler ve diğer katılımcılar gerginliğin büyümesini önledi. ERHAN YILMAZ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülüşünün 7’nci yılı nedeniyle bir anma mesajı yayımladı.
Sertel, mesajında şunları söyledi: “7 yıl önce sokak ortasında katledilen meslektaşımız Hrant Dink’i saygı ve özlemle anıyoruz. Bugün gelinen noktada davanın tanıkları, sanıkları, savcıları en önemlisi de verilen kararlar yeniden sorgulanmaktadır. Bu ülkede çok sayıda meslektaşımız karanlık cinayetlere kurban gitti. Bu cinayetlerin hemen hiçbiri tam anlamıyla aydınlatılamadı. Yine bizim ülkemizde çok sayıda meslektaşımız sahte ve düzmece delillerle zindanlara atıldı, çürütülmeye çalışıldı. Bugün ülkemizde yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki, adalete olan güven en temelden sarsıntıya uğramıştır. Hak, hukuk, adalet sallanmaktadır. Böylesine bir yapıda geçmişten günümüze verilen bütün cezalar şaibeli hale gelmiş ve bütün bunlar tarihe kara bir leke olarak geçmiştir. Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü olarak ilan edilen bugünde başta hükümet edenler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini, ayrımcılığa, ayrıştırmaya, ötekileştirmeye karşı durmaya, birlik beraberliğe katkı koymaya davet ediyoruz. Ayrımcılığın, nefretin, şiddetin olmadığı, yazdıkları nedeniyle hiçbir gazetecinin, düşünce insanının cezalandırılmadığı özgür ve adil bir ülkede yaşamak istediğimizi bir kez daha vurguluyoruz.”

 

İHA

01:17
 // KARA BERELİ
Bu bizim utanç kaynağımızdır. Ben, kendi adıma Türkiye vatandaşı Ermenilerden özür diliyorum. Ve yine özür diliyorum, O faşist polisler, bu adam'ın ölüm yıl dönümünde, 17 derece sıcaklıkta beyaz bere taktığı için. Arkadaş, bu nasıl bir kindir!...? İnsanda biraz utanma olur. Cemaatin polisleri, hükümete resmen meydan okuyor, bu ne cürret!...
20 Ocak 2014 01:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler