YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dönüp dolaşıp yine 'Gezi'ye bağladılar
Gezi Parkı eylemlerini çarpıtarak aktarmasıyla bilinen batı basını, 2020 Olimpiyatları'nın Türkiye'ye verilmeyişini de 'polis şiddeti'ne bağlayıverdi.
Dönüp dolaşıp yine 'Gezi'ye bağladılar
10 Eylül 2013 / 00:00 Güncelleme: 10 Eylül 2013 / 00:01

Başta New York Times, BBC ve CNN olmak üzere birçok medya organı, İstanbul'un kaybetmesine neden olarak 'Gezi eylemlerine müdahale'yi gösterdi.

İstanbul Gezi Parkı'nda birkaç ağacın kesilmesini bahane ederek ülke genelinde şiddet eyleminde bulunanlar, Arjantin'deki olimpiyat elemeleri sonrasında da batı basınının gündemindeydi. Gezi olaylarını eylemler süresince yanlı bir şekilde aktaran ve olayları çarpıtılmış yorumlarla izleyicilerine sunan başta BBC, CNN ve New York Times'in sözkonusu tavrı, İstanbul'un olimpiyatlara evsahipliğini kaybetmesiyle de değişmedi. Dünya basınının öndegelen kurumları İstanbul'un 2020 için Tokyo'ya kaybedişini, geçtiğimiz haziran ayındaki Gezi eylemlerine bağladı ve 'Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Türkiye'deki hükümet karşıtı gösterilere sert müdahaleden dolayı İstanbul'u seçmedi' şeklinde analizlerin yeraldığı haberler yayınladı.

'Devlet diktası' diyebildiler

Amerikan New York Times gazetesi bir adım daha ileri giderek Türkiye'de 'devlet diktası' olduğunu ve buna karşı çıkanlara sert müdahalede bulunulduğunu iddia etti. Daha sonra bu yorumu 'hükümet karşıtı gösterilere sert müdahale' olarak değiştiren gazete, Gezi olayları sırasındaki yanlı tutumunu olimpiyatlar seçimleri sonrasında da sürdürdü. New York Times, Tokyo'nun kazandığı oylamanın ardından yayınladığı '2020 Olimpiyatları için IOC (Komite) güvenli seçenek olarak görülen Tokyo'yu tercih etti' başlıklı haber-analizde İstanbul'un kaybetme nedeninin 'Türkiye'deki siyasi ortamın istikrarsızlığı' olduğunu iddia etti ve Başbakan Erdoğan'ın da 'otokratik yönetim anlayışına sahip olduğu'nu ileri sürdü.

Haberde, 'otellerin bolluğu ve güvenilir ulaşım sistemi' ile öne çıkan Tokyo'ya verilen desteğin, '2011 depremi ardından yardım' olarak görüldüğü de belirtilirken, Madrid'in ise 'kötü durumdaki ekonomisi ve yüksek işsizlik oranıyla olimpiyat yetkililerini ürküttüğü' yorumunda bulunuldu.

Meğer nükleerden tehlikeliymiş

CNN'in haberinde Japonya'nın, Fukuşima'daki nükleer sızıntıya rağmen kendisini 'güvenli seçenek' olarak lanse ettiğine vurgu yapıldı. 'Türkiye'nin altyapısını iyileştirme ihtiyacı ve Suriye'deki durumun bazı komite üyelerini rahatsız ettiğine' ilişkin değerlendirmelere yer veren CNN, 'Taksim Meydanı'nda haziran ayında çıkan olayların İstanbul'a ilişkin umutları zedelemiş olabileceğine' de işaret etti. Gezi eylemlerini yanlı aktarmasıyla bilinen BBC ise CNN'in yorumunu bir adım ileri taşıyarak şu ifadeleri kullandı:

'İstanbul'un kampanyası, ülkedeki ciddi siyasi huzursuzluğun, atletlerin karıştığı doping skandallarının, siyasi muhaliflerin ve gazetecilerin tutuklanmasının ve komşu ülke Suriye'deki sorunların üstesinden gelemedi...' Türkiye'ye ilişkin benzer değerlendirmelere yer veren basın kuruluşları arasında AP haber ajansı da vardı. AP'nin haberinde, 'Türkiye ekonomisinin 10 yıllık büyüme döneminin ve protestoların ülkeyi kutuplaştırmasının ardından giderek daha sallantılı göründüğü' görüşü de yer aldı.

Cezire'den Japon övgüsü

El Cezire TV ise Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin olimpiyat komitesine hitaben yaptığı konuşmayı 'karizmatik' olarak niteledi. Kanal, konuşmanın Fukuşima krizine ilişkin endişeleri gidermede büyük katkısı olduğuna vurgu yaptı. France24 televizyonu da Abe'nin, 'radyoaktif sızıntının Tokyo için tehdit oluşturmadığı yönünde teminat vermesinin' önemli olduğunu belirtti.

 

YENİ ŞAFAK

07:20
 // M.N.A.
Olimpiyatlari kaybetmenin gezi ile hicbir ilgisi yok daha once de expo iki defa milanoya verilmisti bir musluman ulkeye verilmemisti bunu anlamak istemeyen geri zekalilar batililarin birbirlerini nekadar tutuklarini anlamak istemezler birde geziyi organize eden alcak oglu alcaklar ve yerli kiralik köpekleri hala geziden medet umuyorlar...
10 Eylül 2013 07:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler