YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dönen büyükelçi konuştu
Dönen büyükelçi konuştu
24 Aralık 2011 07:44
Türkiye'ye dönen Paris Büyükelçisi: Bize karşı mahcuplar...
İnkar tasarısının Fransa Meclisi'nde kabul edilmesinin ardından Türkiye'ye çağrılan Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu dün İstanbul'a geldi.

Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan Burcuoğlu, "Şu anda orada, 'niye böyle yaptık' gibi bir mahcubi-yet havası var. Bir hafif şaşkınlık var. Hükümetin içinden bakanlar dahil 'çok yanlış oldu' diyenler var." açıklamasını yaptı.

Fransa Meclisi'nin, inkâr yasa tasarısını kabul etmesine tepki olarak geri çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu dün ilk uçakla Ankara'ya döndü. THY'nin tarifeli uçağıyla Paris'ten ayrılan Burcuoğlu, havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransızların Türkiye'nin tepkisine fevkalade şaşırdıklarını belirtti. Konunun Fransa'da gündemin birinci maddesi olduğunu kaydeden Burcuoğlu, "Mahcubiyet var. Bir 'Bu nereden çıktı?' iki 'Biz bu kadar Türkiye'den tepki beklemiyorduk'. Şimdi Fransızlar kendi içlerinde hesaplaşıyor. Bundan sonra 22 Şubat'a kadar olan seyir gayet yakından izlenecek.'' değerlendirmesini yaptı. Meclisteki oylamanın ardından Kuzey Afrika kökenli Fransızların telefonları kilitleyecek kadar kendilerine destekte bulunduklarını da söyledi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler