YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Donanmaya şok baskın
Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde arama yapıldı.
Donanmaya şok baskın
09 Aralık 2010 / 07:47 Güncelleme: 09 Aralık 2010 / 07:49

 

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü casusluk ve fuhuş soruşturmasında şok bir gelişme yaşandı. Bir ihbarı değerlendiren Cumhuriyet Savcısı tarafından Gölcük'teki Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde tespit edilen gizli bir bölmede 10 çuval belge ele geçirildi. Çuvallarda askerlere ait gizli kamera kayıtları ve seçmen listelerinin olduğu öğrenildi.

Savcıyı harekete geçiren ihbar

Liderliğini Deniz Albay İbrahim Sezer'in yaptığı fuhuş çetesiyle ilgili soruşturma derinleştikçe skandal belgelere ulaşıldı. Aralarında çok sayıda general ve amiralin de olduğu TSK personelini görüntüleyerek şantaj yapan ve ele geçirdikleri çok gizli askeri projeleri yabancı ülkelere sattıkları öne sürülen çetenin Donanma Komutanlığı'nda şok bir arşivi tespit edildi. İlginç gelişme çete hakkında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen'e geçtiğimiz günlerde yapılan bir ihbar üzerine yaşandı. İhbarın ardından harekete geçen Savcı Seçen, mahkeme kararıyla Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde arama yaptı. Arama sırasında Cumhuriyet Savcısı ve Merkez Komutanlığından gelen askeri yetkililer tam bir şok yaşadı. Arama esnasında İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün zemininde parke taşlarının altında özel yapılmış gizli bir bölmenin varlığı tespit edildi. Gizli bölmeleri fark eden savcı Seçen, parke taşlarının sökülmesi talimatını verdi. Parke taşlarının sökülmesinin ardından gizli bölmede de arama yapan Savcı, buraya saklanmış 10 çuval malzemeye de el koydu.

Olaylara ışık tutacak

El konulan malzemeler arasında çeşitli rütbedeki askerlere ait gizli kamera ve ses kayıtları, kayıt cihazları, seçmen listeleri ve çok sayıda askeri dokümanın yer aldığı öğrenildi. Askeri dokümanların içeriklerinde ise geçmiş dönemlerde yaşanmış pek çok olaya ışık tutacak bilgilerin yer aldığı iddia edildi. İstihbarat Şube Müdürlüğü'ndeki parkelerin altına gizli bölmeyi yaptıran kişinin aynı birimde görevli bir binbaşının olduğu öne sürüldü.

Komutanın kızına takip

Ağustos ayında başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar aralarında general ve amirallerin de olduğu 200 kadar asker mağdur sıfatıyla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifade verdi. Çetenin Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit'in kızı ve damadının da maillerini takip ettiği ortaya çıkmış her iki isim de geçtiğimiz günlerde adliyeye giderek ifade vermişti. Fuhuş ve askeri casuslukla ilgili soruşturmaların kapsamında halen 40 kadar kişi tutuklu bulunuyor. Çetenin TSK'ya ait çok sayıda gizli belgeyi fuhuş ve şantajla temin ettiği belirtilirken, özellikle ASELSAN ve TÜBİTAK'ta devam eden çok kritik savunma projelerini de ele geçirerek yabancı ülkelere sattığı öne sürülüyor. BUGÜN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler