YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz gribinde riskli gruplar
Uzmanlar kronik rahatsızlığı olan kişilerde domuz gribinin ölümcül olacağına dikkat çekti...
Domuz gribinde riskli gruplar
31 Ekim 2009 / 08:20 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 08:25

Domuz gribinden hayatını kaybedenlerden birinin zatürre diğerinin solunum yetmezliği hastalığı olduğunun açıklanmasının ardından gözler bu virüs için riskli hastalıklara çevrildi. Uzmanlar kronik rahatsızlığı olan kişilerde domuz gribinin ölümcül olacağına dikkat çekti...

Domuz gribinden Ankara, Konya ve Diyarbakır'da art arda gelen ölüm haberleri Türkiye'yi sarstı. Ardından doktorlar Ankara'da ölen 29 yaşındaki gencin zatürre olduğunu, Diyarbakır'da hayatını kaybeden Beşire Bozkurt'un ise ölüm nedeninin ağır akciğer solum yetmezliği olduğunu açıkladı.

RİSKLİ GRUPLAR

Bunun üzerine riskli hastalıkların domuz gribini ne ölçüde etkilediği konusu gündeme geldi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı uzmanı Doç. Dr. Kemal Osman Memikoğlu, riskli grup diye tabir edilen hastalıkların domuz gribinden daha çok etkilendiğini söyledi. ASPİRİN’E DİKKAT Memikoğlu "kronik akciğer hastalıkları veya karaciğer hastalığı gibi altta yatan hastalıkları olanlar domuz gribinde riskli gruplardandır" dedi. Memikoğlu, domuz gribinin daha çok etkilediği hastalıkları ise şöyle sıraladı:

19 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gereken kişiler...

Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar (ilaç, HIV infeksiyonu, doğumsal yetmezlik)

Altta yatan kronik hastalıkları olanlar

Kronik akciğer hastalıkları özellikle astımlılar.

Kronik kardiyovasküler sistem hastalıkları (hipertansiyon hariç)

Kronik karaciğer veya böbrek yetmezliği olan kişiler

Hematolojik hastalıklar (orak hücreli anemi dahil)

Metabolik hastalıklar (diyabet, mellitus dahil)

Solunum fonksiyonlarını baskılayan veya solunum sekresyonlarının atılmasına engel olan veya aspirasyon riskini arttıran hastalıklar.

SOLUNUMU DURMUŞTU

Diyarbakır'da domuz gribinden hayatını kaybeden Beşire Bozkurt'un ölüm nedeni raporda ''Ağır akciğer solunum yetmezliğine bağlı kalbin ve akciğerin durması'' olarak belirtildi. 9 VAKA DAHA Diyarbakır’da 4’ü hamile 9 kişide domuz gribi vakası daha görüldüğü belirtildi.

NE YAPMALIYIM YARDIM EDİN
 // kezban sahin
BENİM ANA SINIFINA GİDEN BİR OĞLUM VAR.BRONŞİT HSTASI.GEÇEN HAFTA AĞIR GRİP GEÇİRDİ ZOR KURTARDIK YAVRUMU BİR HAFTADIR OKULA GİMİYOR.ONU KORUMAK İÇİN NE YAPMALIYIM.BİLDİĞİM KADARIYLA KRONİK RAHATSIZLIKLARI OLANLAR RİSK ALTINDAYMIŞ.AŞIDAN ÇOK KORKUYORUM.NE YAPMALIYIM OĞLUMU NASIL KORUMALIYIM.BU SENE OKUL HAZIRLIKTA OKULA GİTMESİN Mİ BU COCUKLAR KRONİKRAHATSIZLIĞI OLANLAR KENDİNİ NASIL KORUSUN NE YEDİRİP NE İÇİRELİM ŞÖYLE ETKİLİ BİR VİTAMİN FALAN YOK...
13 Kasım 2009 21:50
domuz gribi
 // su
astım hastaları risk grubundamı...
13 Kasım 2009 20:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler