YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Domuz Gribi vakası 9'a yükseldi
Domuz Gribi vakası 9'a yükseldi
15 Ekim 2009 00:34
Ankara'da domuz gribi paniği sürüyor. Dün vali tarafından en son 5-6 olarak açıklanan vaka sayısında artış var.

Sağlık Bakanlığı, dün Ankara'da Özel Bilkent İlköğretim okulunda, yakın dönemde yurt dışı seyahatinden dönen, öğrencilerle teması olan ve hastalık belirtileri ortaya çıkan bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edildiğini bildirmişti.

Bugün, İlköğretim Okulundaki kesinleşen domuz gribi vaka sayısının 9' çıktığı ifade edildi...

Ankara Valisi Kemal Önal, Bilkent ilköğretim okulunda tespit edilen domuz gribi vakası ile son bilgileri verdi. Buna göre 'Domuz gribi görülen sınıftaki öğrenciler ve bunlarla temas etmiş olması muhtemel kişilerin barındığı 59 evde tarama yapıldı, 9 vaka tespit edildi.'

DİĞER OKULLARLA İLGİLİ SORUN YOK

Hasta ve temaslılarının takiplerinin titizlikle sürdürüldüğü, diğer okullarla ilgili herhangi bir sorun bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Hastalığın belirtileri, mevsimsel grip belirtilerine benzerdir. Bunlar, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir. Bu belirtileri taşıyanların en yakın sağlık ocağına başvurması önem taşımaktadır.

Pandemik A (H1N1) virüsünün de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Bu nedenle tüm vatandaşlarımızın kağıt mendil veya peçete bulundurmak gibi basit tedbirlere uyması ve çocuklarını eğitmesi bir çok problemi önleyecektir.

Sağlık Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği içinde H1N1'den korunma yollarını içeren afiş ve broşürlerin tüm okullara dağıtımını yapmıştır. Bunun yanında önümüzdeki hafta içinde de tüm okul müdürlerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenecek bir salonda söz konusu hastalık konusunda bilgi verilecektir."

yorum
 // ahmet erli
durum çok kritik çok dikkatli olunması gerekiyor.hiç bir insan hayatı ucuz ve basit değil....
15 Ekim 2009 09:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler