YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolandırıcıların yeni oyunu
İşte kontör dolandırıcılarının yeni numarası...
Dolandırıcıların yeni oyunu
13 Haziran 2010 / 16:10 Güncelleme: 13 Haziran 2010 / 16:18

Telefonla kontör dolandırıcılığının ardından, yeni bir dolandırıcılık türü daha ortaya çıktı.

Ankara'da kendilerini 'Mamak İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden arayan polis' olarak tanıtan dolandırıcılar, "Kimlik bilgileriniz terör örgütünün eline geçmiş, banka hesaplarınızı PKK ele geçirmiş ve banka hesaplarınız üzerinden teröristlere para aktarılmış. Ayrıca hesaplarınızda 36 adet otomatik ödeme talimatı verilmiş" gibi yalanlarla, vatandaşları kandırmaya çalışıyor.

''Bu operasyonun çok gizli olduğu ve devlet sırrı'' olduğunu söyleyen dolandırıcılar, vatandaşlardan bu bilgileri kimse ile paylaşmamalarını ve banka hesaplarını ele geçiren teröristleri yakalamak üzere olduklarını, dolayısıyla kendilerine küçük bazı bilgi ve hesap numaralarıyla yardımcı olmaları durumunda, ''teröristleri yakalamalarının an meselesi'' olduğunu söylüyorlar.

Polis olduklarını iddia eden dolandırıcılar, tuzağına düşürdükleri vatandaşlardan ilk önce TC kimlik numarası, doğum tarihi gibi bazı kişisel bilgileri istiyor. Dolandırıcılar, daha sonra vatandaşa, banka hesaplarını ele geçiren ''teröristleri yakalamaları için'', ele geçirilen banka hesabında hareket olması, dolayısıyla banka hesabından bazı para çekme ve yatırma işlemleri yapması gerektiğini söylüyorlar.

Hesabından parayı çeken vatandaşları, kendilerinin vereceği hesaba bankamatikten banka kartsız para yatırma işlemi yapmaya ikna etmeye çalışan dolandırıcılar, parayı yatırması halinde bankamatikte durmasını ve daha sonra parayı geri çektireceklerini söylüyorlar. Bu süre içinde vatandaşın telefonu kapatmasını istemeyen ve kapatması halinde ''polis ile işbirliği yapmamakla suçlayan ve suç işlediğini'' söyleyen dolandırıcılar, vatandaşları, telefonu kapatması halinde tekrar arıyor ve azarlıyorlar.

Dolandırıcılar tarafından kandırılan vatandaşın parasını geri almak için beklediği esnada cep telefonuna mesaj atarak, ''Sizi dolandıranın adını biliyorum, öğrenmek ister misin'' veya ''Sizi dolandıran ....şehrinden ... isimli şahıs'' dedikleri ve bunun için de ayrıca para talep ettikleri belirtiliyor.

-POLİS VE SAVCILAR UYARIYOR-

Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre, son dönemde ortaya çıkan cep telefonuyla kontör dolandırıcılığının ardından, dolandırıcılar, vatandaşların ''en mağdur ve hassas oldukları terör örgütü'' gibi bir olayla, yeniden para sızdırmanın yollarını arıyorlar.

Polis yetkilileri, son dönemde bu türden 2 çetenin İstanbul ve Şanlıurfa'da çökertildikleri, ancak yeni bazı dolandırıcıların halen vatandaşları aramaya devam ettiği ve dolandırıcıları yakalamak için yoğun gayret sarf ettiklerini söylüyorlar.

Ankara Adliyesi'nden adını vermek istemeyen bir savcı ise, cep telefonuyla dolandırıcılık olaylarının günümüzde iyice arttığını belirterek, vatandaşları hiç bir şekilde bu türden bir oyuna gelmemeleri konusununda uyarıyor. Savcı, dolandırıcıların vatandaşları, kendilerine polis veya devlet yetkilisi süsü vererek telefondan aradıklarını ifade ederek, devletin veya polisin bu tür işleri cep telefonu üzerinden yürütmediğini ve insanların bu tür yalanlara kanmamaları gerektiğini ifade etti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler