YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dolandırıcılar sınır tanımıyor
Dolandırıcılar sınır tanımıyor
14 Mayıs 2012 14:34
Alman vatandaşlarını, Türkiye'den dolandırdılar.

Almanya'da yaşayan 600 Alman vatandaşını çekiliş ve yarışma sonucu otomobil kazandıkları iddiasıyla vergi ve nakliye masrafı ödemelerini isteyerek, yaklaşık 1,5 milyon avro dolandırdığı öne sürülen bir suç örgütü üyesi 18 kişi tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Almanya'da ''Ön Ödeme Dolandırıcılığı'' adı ile yürütülen soruşturma ile ilgili İnterpol-Europol-Sirene Dairesi Başkanlığı aracılığı ile gönderilen ihbar ve şikayetler üzerine soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Alman vatandaşlarının telefonla aranarak, vergi avantajları nedeniyle Türkiye'de piyango çekilişi ve yarışma düzenlendiği, yarışma ve piyango çekilişleri sonucu otomobil kazandıklarının söylendiği anlaşıldı.

Özellikle yaşlılardan seçilen Alman vatandaşlarından, araçlarını alabilmeleri için vergi, nakliye, depozito gibi ücretlerini verilen hesap numaralarına havaleyle göndermelerinin istendiği ve bu şekilde yaklaşık 600 kişinin 1,5 milyon avro dolandırıldığı tespit edildi.

Alman Federal Kriminal Dairesi ile yapılan işbirliği sonucu 10 ay sürdürülen fiziki ve teknik takibin tamamlanmasının ardından, İstanbul, Samsun, Balıkesir ve Edirne'deki 96 ev ve 8 iş yerine eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Gözaltına alınan 100 kişiden 58'i emniyetten serbest bırakılırken, diğer 42'si, ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık'' iddiasıyla adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 18'i tutuklanarak cezaevine konulurken, diğer 24 kişi serbest bırakıldı.


-Bazı mağdurlar, 3-4 kez dolandırılmış-


Şüphelilerin, İstanbul'da oluşturdukları bir çağrı merkezini kullanarak, 2008 yılından beri mağdurları arayarak dolandırıcılığı gerçekleştirdikleri, çağrı merkezinin fotoğraflarını da sosyal medya sitelerinden paylaştıkları belirlendi.

Suç örgütü üyelerinin oluşturdukları çağrı merkezinin dışarıdan normal bir şirket gibi göründüğü, ancak çalışanlarının yapılan dolandırıcılık için işe kabul edilmeden önce mülakatla ikna edildiği, el edilen paradan kar payı verildiği, dolandırılan her mağdur için telefonla konuşmayı gerçekleştiren kişiye 400 lira prim verildiği öğrenildi.

Şüphelilerin, Almanya'daki mağdurların bilgilerine, bu ülkede yayımlanan bazı süreli dergilerin aboneleri olmaları vasıtasıyla ulaştıkları tespit edildi.

Zaman geçmesine rağmen kazandıkları ödülü alamadıkları için dolandırıldıklarını anlayan Alman vatandaşlarını, uluslararası para transferi yapan firmaların temsilcileri gibi arayan şüphelilerin, bunların yakalanabilmesi için tekrar para transferi yaparak banka hesaplarının tespit edilmesi gerektiğini öne sürerek tekrar dolandırmaya çalıştıkları, bu şekilde de bazı mağdurları 3 veya 4 kez dolandırdıkları anlaşıldı.

Bu arada, dolandırıcılık olayının Alman basınında da geniş yer bulduğu öğrenildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler