YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlıkta ilk tur sonuçlandı
TBMM Genel Kurulu'nda, hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçilmesi 348 oyla kabul edildi.
Dokunulmazlıkta ilk tur sonuçlandı
17 Mayıs 2016 / 21:00 Güncelleme: 17 Mayıs 2016 / 21:30

TBMM'de Komisyon, AK Parti'li 316 milletvekilinin imzasını taşıyan ve dosyası bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren Anayasa değişikliği teklifini gündemine aldı.

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine, TBMM Genel Kurulunda başlandı. Teklif üzerinde gruplar adına ilk sözü MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, aldı.

AK Parti'den ilk açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dokunulmazlık milletin verdiği hak olduğunu kaydederek, 1876, 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarında bulunduğunu belirtti. Turan, "Kürsü dokunulmazlığı milletvekili görevini yaparken ne kadar kıymetliyse, kürsüye ulaşmada dokunulmazlığı da o kadar kıymetlidir. Buraya gelirken farklı kurumlar dokunulmazlığı kalkan vekilin buraya gelmesi engellenirse, ne kıymeti kalacak. Kürsüden kaynaklı bir dokunulmazlık yok.

Kürsüde bunu demişsin o yüzden dava var demiyor. Karma komisyon bu işi görüşür karar alırdı. Grubumuza yapılan ithamlar ve terör faaliyetlerinden insanlar rahatsız oldu. Dokunulmazlık zırhı altında yapılan yanlışlıklara bu millet 'dur' dedi. Hiç kimse bize dokunulmazlığı kaldırmayın demedi. Şehit annesi var, gazi var. Bize 'PKK marşını Meclis koridorlarında nasıl söyletirsiniz' diye sordular. Dokunulmazlığın kaldırımdaki saray darbesi gibi söyleyenler oldu" ifadelerini kullandı.

Gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, oylama sonucunu açıkladıktan sonra birleşime ara verdi.

Dokunulmazlık ne getirecek?

Anayasa'ya eklenecek geçici maddeyle, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte; soruşturmaya, soruşturma ya da kovuşturma izni vermeyen yetkili mercilerden, cumhuriyet başsavcılıklarından ve mahkemelerden Adalet Bakanlığına, Başbakanlığa, TBMM Başkanlığına veya Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden kurulu Karma Komisyon Başkanlığına intikal etmiş, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin dosyaları bulunan milletvekilleri hakkında, bu dosyalar bakımından, Anayasa'nın "yasama dokunulmazlığı"nı düzenleyen 83. maddesinin, "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz" hükmü uygulanmayacak.

 // Hsmnsylm
Bu şimdi ne demek 190 vekil aksi oy kullandı..yani 190 vekil dokunulmazlıklar kalkmasın dedi...hangi partiden kac vekil hayır dedi merak ediyoruz buna ret verenler hain değil de nedir peki...bunu bilen açıklasın...
17 Mayıs 2016 21:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler