YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlık askerle birlikte kalktı
Dokunulmazlık askerle birlikte kalktı
20 Aralık 2009 14:19
CMK'un 250.maddesinde yapılan değişiklikle 3 MİT çalışanı tutuklanmıştı

Erzincan’da 3 MİT mensubunun, özel yetkili savcı tarafından açılan soruşturma kapsamında tutuklanmasının CMK 250. Madde’de yapılan değişikliğe dayanılarak gerçekleştirildiği belirlendi...

Erzincan MİT Şube Müdürü'nün Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla MİT'le adli yargı arasında yaşanan kriz, ilginç bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. MİT Müsteşarı Emre Taner'in "Başbakan'ın izni olmadan MİT görevlileri hakkında soruşturma açılamaz" itirazında bulunduğu uygulamanın CMK'nın 250. maddesinde yapılan değişikliğe göre yapıldığı belirlendi.

Albay Dursun Çiçek'in imzalı Kaos Planı'nın Erzincan'da uygulamaya konulduğu iddiası üzerine Erzurum Özel Yetkilİ Cumhuriyet Savcısı’nca açılan soruşturma kapsamında MİT görevlilerinin gözaltına alınması ile ev ve iş yerlerinde arama yapılması MİT'te rahatsızlığa neden oldu.

YAPILAN İŞLEM YASAYA UYGUN

MİT'ten yapılan açıklamada tutuklamalarla ilgili Müsteşar Taner ve Başbakan Erdoğan'ın onayının alınmadığı belirtilerek 1983’te çıkarılan MİT Kanunu’nun 26. maddesi hatırlatılarak, MİT mensupları hakkındaki cezai takibatın Başbakan'ın iznine bağlı olduğu belirtildi. Bu itirazı hukukçulara inceleten Erdoğan'a sunulan görüşte Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı işlemin yasaya uygun olduğu belirtildi.

2004’te DGM’lerin yerine kurulan Ağır Ceza Mahkemeleri’nin görev tanımı yapılırken CMK 250’nin kapsamına giren suçları işleyenlere ilişkin "sıfat ve memuriyetleri ne olursa olsun bu kanunla görevlendirilmiş ağır ceza mahkemelerinde yargılanır" hükmü getirildi. Düzenleme ile 1983’te çıkarılan MİT mensuplarının yargılanmasına ilişkin maddeyi etkisiz kıldı. Ancak yargılanamayacaklara ilişkin sınır tam olarak netleşmedi.

SINIRLARI ÇiZEN DÜZENLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 26 Haziran 2009'da kabul edilen ve daha çok askerlerin sivilde yargılanmasının önünü açan düzenleme olarak kamuoyunda tartışılan Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 250. maddesinde yapılan değişikliğin MİT görevlilerinin soruşturulmasında da önemli bir değişikliği beraberinde getirdi. Değişiklikle birlikte CMK 250. maddeyi uygulayacak olan özel yetkili savcıların Anayasa Mahkemesi üyeleri, Yargıtay Üyeleri hariç diğer tüm kamu görevlilerini soruşturmasının önündeki tüm engelleri kaldırdı.

ORG. BERK'E DE TEBLİGAT

Son kabul edilen düzenleme ile MİT görevlilerinin soruşturmasına ilişkin belirsizlik de tamamen kaldırılmış oldu. Düzenleme kapsamında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'i ifade vermek üzere davetiye çıkardı.

Bugün
 

Vatana ihanet eden Cumhurbaşkan'ıda olsa yargılanmalıdır.
 // ibrahim çelikoğlu
32.olayında,"ne olacak yani?Yanlışlık yapılabilir,tutuklasan ne olur"diye içinden geçirenler,yanlış yaparlar.Bir insanı öldürmek,
bütün insanları öldürmek gibidir.Bu yanlız din işi değil,bu milletin ananeleridir.Devleti kör bırakmaktır.Yargılamak yeterki hukuk dışına,yanlış,iftiraya göre yapılmasın.Devletin Anayasasının üstünde görüp kendi bildiklerini yapmaya kalkanlar devletin köküne asit döküp kurutanlar gibidir.Devleti koruyup,kollamakta her vatan...
20 Aralık 2009 16:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler