25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doktora şiddete hapis
Doktora şiddete hapis
17 Mayıs 2012 12:24
Doktora şiddet uygulayan hastaya mahkumiyet.

Sağlık ocağındaki görevi sırasında, istediği ilacı yazmadığı iddiasıyla bir kadın hastanın saldırısı ve hakaretine uğradığı gerekçesiyle aile hekimi Ali Sarıtepe'nin şikayeti üzerine açılan dava, hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete uğrayan doktorlara örnek olabilecek şekilde sonuçlandı.

Ali Sarıtepe, Beylikdüzü'nde Gürpınar Merkez Sağlık Ocağı'nda görevliyken bir kadın hasta tarafından saldırıya ve hakarete uğradığı gerekçesiyle 2008'de savcılığa şikayeti üzerine Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne açılan davada haklı bulundu.

Mahkeme, Sarıtepe'nin hakkında şikayette bulunduğu Kübra S'ye ''yaralama'' suçundan adli para cezası verdi. Bu ceza, doktor Ali Sarıtepe'nin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle yarı oranında arttırıldı.

Mahkeme, Kübra S'nin ''hakaret'' suçundan da 1 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. Hapis cezası, daha sonra adli para cezasına çevrildi.

Buna göre, davalı Kübra S, doktor Sarıtepe'yi yaraladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle toplam 10 bin 900 lira adli para cezasına çarptırıldı.


-Doktor olayı anlattı-


Büyükçekmeçe'de Pınartepe Mustafa Önen Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimi olarak görev yapan Ali Sarıtepe, AA muhabirine 2008 yılının eylül ayında gerçekleşen olayı ve ardından yaşanan dava sürecini anlattı.

Sarıtepe, olay günü genç bir kadının elinde bir kupürle ilaç yazdırmaya geldiğini, kendisinin de muayenesini yapmadan ilaç yazamayacağını söyleyerek muayeneye ikna ettiğini aktardı.

Muayeneyi tamamladıktan sonra hastaya gerekli ilacı yazarak gönderdiğini ifade eden Sarıtepe, şöyle devam etti:

''Eczaneden ilaç almaya giden hasta kısa bir süre sonra geri döndü ve bana 'Benim istediğim ilacı niye yazmadın lan' dedi. Ben de kendine çeki düzen vermesini, ağzından çıkan lafa dikkat etmesini, aksi takdirde burayı terk etmesini söyledim. Buna rağmen agresif davranışlar sergileyip, bağırıp çağırmaya başladı. Onu dışarı davet etmeye yeltenirken tırnaklarıyla yüzümün sağ tarafını çizdi. Bunun üzerine zarar vermeden kolunu tutarak kendisini odadan çıkardım. Odanın dışında yaklaşık 30 hasta ve sağlık personeli önünde küfürler, hakaretler, saldırılar, bağrışlar çığlıklar ve tehditler devam etti. Beni başka yerlere sürdürmekle tehdit etti. Kendisine yaptığının suç olduğunu söylememize rağmen, kurumda huzursuzluk çıkarmaya devam etmesi üzerine polis çağırdık. Polis gelmeden kaçıp gitti.''

Sarıtepe olayın hemen ardından yüzündeki çizikten dolayı Adli Tıp Kurumu'ndan rapor aldığını ve olayla ilgili tutulan tutanakla birlikte savcılığa giderek suç duyurusunda bulunduğunu kaydetti.

Büyükçekmece 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bu ay sonuçlandığını aktaran Sarıtepe, ''Çalışan personele, devlet memuruna yapılan bu tür davranışların hukuksal bir karşılığı olduğunu hatırlatmak isterim. İnsanlara, kötü davranışları kendilerine örnek almamalarını, haksızlığa uğradığına inananların, yasal olarak şikayet mekanizmalarını hareket geçirerek, gerekli takibi yapmalarını öneririm'' şeklinde konuştu.

Sarıtepe, ısrarlı bir şekilde takip ettiği davayı kazanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Bu mahkeme kararının, toplumumuzda son zamanlarda artarak devam eden sağlık camiasına ve öğretmenlere karşı saldırıları en azından önlemek amacıyla bir örnek teşkil edeceğini umuyorum. Umarım insanlar bundan sonra davranışlarında bu hukuksal çerçeveyi göz önünde bulundurarak hak arayışlarını buna göre değerlendirirler'' ifadelerini kullandı.

Ali Sarıtepe, kadın hastanın da darp edildiği iddiası üzerine kendisi hakkında karşı dava açıldığını, ancak bu dava sonucunda suç duyurusunun mesnetsiz olması nedeniyle beraatine karar verildiğini anlattı.


-''Bu olayların büyük bir sorun haline gelmesi açısından camia olarak suçluyuz''-


Ali Sarıtepe, 17 yıllık meslek hayatında birçok meslektaşı gibi defalarca sözlü saldırılara maruz kaldığını aktararak, ''Bu tür olayları, saldırıları, hakaretleri içimize atarak, bağışlayarak büyük bir sorun haline gelmesi açısından camia olarak suçluyuz'' dedi.

Yaptığı suçun cezasını almayan insanların bir sonraki davranışlarının daha sert olabileceğini vurgulayan Sarıtepe, ''Meslektaşlarıma ve sağlık camiasına bu gibi olayları kendi içinde unutmaya terk etmemelerini, mümkün olduğu kadar yasal haklarını korumalarını ve bakanlık, sendika ve meslek örgütümüzle bu olayları ciddi şekilde tartışıp çözüm bulmaya yönelik çalışamalar içine girmelerini öneririm. Yaptığı suçun cezasını almayan insanların bir sonraki davranışları daha sert olabiliyor. Kendini bu konuda haklı gördüğü için bu olaylar gittikçe daha çözülemez bir noktaya sürüklenmiş oluyor. Meslek camiamızdaki insanların haksızlığa uğradığı zaman yılgınlığa kapılmadan ve boş vermeden hukuksal olarak ve bakanlık açısından haklarını aramalarını öneririm.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler