YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu’ya fabrikayı devlet yapacak, özel işletecek
AK Parti’nin grup toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım terörden temizlenen bölgelerin yeniden ihya edileceğini ve kalkındırılacağını söyledi. Başbakan Yıldırım “Buralarda fabrikaları biz yapacağız, özel sektör işletecek. Ürünlerini de alacağız” dedi.
Doğu’ya fabrikayı devlet yapacak, özel işletecek
22 Haziran 2016 / 02:48 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 02:49

Başbakan Binali Yıldırım, terörden temizlenen bölgelerin yeniden ihyasını sağlayacak projeleri partisinin grup toplantısında paylaştı. Operasyonların tamamlanmasının ardından fiziki ve sosyal yenilemeye başladıklarını belirten Başbakan Yıldırım, fiziki yenileme ile yıkılan yerlerin daha güzel yapıldığını söyledi.

Yıldırım, bunun yeterli olmadığına işaret ederek, bölgeyi kalkındıracak hamleyi şöyle anlattı: “Gençlerimize, dağdan daha güzel bir gelecek olduğunu gösteren tedbirleri hayata geçiriyoruz. Doğu, Güneydoğu’ya yeni zenginlik, cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Buralarda fabrikalar olacak.

Fabrikaları biz yapacağız, özel sektör işletecek. Ürettikleri ürünleri biz alacağız. Oradaki gençlerimize de iş, aş imkanı, daha güzel bir gelecek hazırlayacağız.”

Ezber bozan düzenlemeler

Üreten, istihdam oluşturan, pastayı büyütüp adilce paylaşan bir ekonomi için yatırımcının önündeki kırtasiye işlemlerini ortadan kaldıracaklarını duyuran Başbakan Yıldırım, “Yeter ki yatırım yap. Yeter ki üret, bu ülke insanları için iş alanları oluştur.

Yatırım için onlarca belge, harçlar, vergiler, her evraka para. O kağıt, bu kağıt. Yatırımcı, daha yatırıma başlamadan yorulup pes ediyor. Yatırım ortamının iyileştirmesiyle ilgili adeta ezber bozan düzenlemeler geliyor” dedi.

Çiftçiye yılda 2 defa ödeme

Başbakan Binali Yıldırım, tarım sektörüne ilişkin önemi anlatırken, çiftçiye verilen desteklerde de değişikliğe gidildiğini söyledi. Bundan böyle çiftçi desteklerinin yılda iki defa toplu olarak ödeneceğini vurgulayan Başbakan, “Çiftçimiz, destekleri yıl boyu küçük küçük miktarları alıyor maalesef hiçbir işine yaramıyor. Bir uygulamaya geçiyoruz. Yılda iki sefer destek yapacağız ve toplu yapacağız. Aldığı para da işe yarasın. Yoksa arada parça pinçik bir anlamı olmuyor” dedi.

GSS priminde indirim yolda

Başbakan Yıldırım, STAR’ın geçen hafta duyurduğu Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinde yapılacak indirimle ilgili de çalışma başlatıldığını duyurdu. Yıldımı GSS uygulaması nedeniyle oluşan mağduriyetleri giderecek düzenlemenin yakında Meclis’e getirileceğini söyledi.

Yıldırım, “Bu işlerin çok daha düzenli şekilde yapılacağı yeni düzenlemeyi Çalışma Bakanlığı yapıyor. Yakında bunu da Meclis’e getirmiş olacağız. Vatandaşımızla hükümet arasında anlaşmazlık, niza kalsın istemiyoruz” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler