YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Doğu'da istihdam yapmak zor"
"Doğu'da istihdam yapmak zor"
27 Şubat 2013 14:52
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Dağlara, topraklara huzur, barış gelmeden buralarda istihdam yapmamız, ticareti geliştirmemiz zor'' dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Hakkari'de bulunan Maliye Bakanı Şimşek ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, valilikteki görüşmenin ardından BDP'li Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu'nu ziyaret etti.

Belediye önünde toplanan kalabalık tarafından alkışlarla karşılanan bakanlar Şimşek ve Avcı'ya, kentte yaşanan sorunlar ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, bakanların ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bedirhanoğlu, Hakkari'yi her bakanın görmesi ve değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Maliye Bakanı Şimşek de Hakkari'nin, coğrafyası gereği farklı bir konumda olduğuna dikkati çekerek, yapılan yatırımların ardından bölgenin hızlı şekilde batı ile arayı kapattığını söyledi.

''Hakkari tabii ki bu ülkenin öz evladıdır ve kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak bizim de sorumluluğumuzdur'' diyen Şimşek, Hakkari'ye karşı hiçbir zaman olumsuz bir tavır içinde olmadıklarını ve gerekenleri yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Bir kentte yatırım yapılması için istikrar ve huzurun şart olduğuna değinen Şimşek, şunları kaydetti:

''Dağlara, topraklara huzur, barış gelmeden buralarda istihdam yapmamız, ticareti geliştirmemiz zor. Yani hangi teşviki verirseniz verin, önce istikrar ve huzur olacak. İnşallah bu yönde de güçlü bir irade var. Kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin pekiştirileceği sürecin başındayız. Sorunları hep birlikte çözeceğiz. Ben inanıyorum ki bunu başaracağız'' diye konuştu.

''Hakkari daha güneşli günler görecek''

Milli Eğitim Bakanı Avcı ise özellikle eğitimle ilgili sorunları yerinde görmek ve bu sorunların röntgenini çekmek için ilgili birim amirleriyle Hakkari'ye geldiğini bildirerek, ''Aksayan, aciliyet resmeden sorunları sıraya koyarak, imkanlarımız ölçüsünde yapmak üzere buradayız. İnşallah bundan sonraki ziyaretlerimizde, Hakkari'nin sorunlarının daha da azaldığını ve dolayısıyla belki başarılarımızı konuşacağımız birlikteliklerin olacağını ümit ediyorum. Bu doğrultuda zaten başlamış çalışmalar ve planlarımız var. İnşallah Hakkari daha güneşli günler görecek. Hep birlikte bunu göreceğiz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından basına kapalı devam eden görüşmeler sonrası belediyeden ayrılan bakanlar Şimşek ve Avcı, yine belediye önünde toplanan kalabalık tarafından alkışlarla uğurlandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler