YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu ve Batıya Hakim Bir Münevver
Doğu ve Batıya Hakim Bir Münevver
Doğu ve Batıya Hakim Bir Münevver
13 Mart 2008 / 11:04 Güncelleme: 13 Mart 2008 / 00:00

Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Kanal A Haber’e yaptığı açıklamada Türkiye’deki her kesimin Mehmet Akif’i kucakladığını belirterek şunları söyledi:


Mehmet Akif, Türkçü müydü, İslamcı mıydı, Batıcı mıydı? İnsanlar genelde Mehmet Akif Ersoy’un ne dediğini anlamaktan ziyade kendi düşüncelerini Akif’e söyletmek için okuduklarından onu hakkıyla anlamakta yetersiz kalıyorlar.

Bunlardan biri kalkıp “Neden İstiklal Marşı’nda hep mistik kelimeler, dine yönelik duyarlılıklar var da millete yönelik duyarlılıklar yok” diyor. Bu tamamen bühtandır, iftiradır, yalandır.


Yekdiğeri ise Akif’in “Sana yok, ırkıma yok izmihlal” sözünden hareket Türkçülükle itham ediyor. Öbür taraftan “Yarab bu uğursuz gecenin yok mu sabahı” diyen Akif’i isyan şairi yapıyorlar. Akif bu dizelerde -haşa- Allah’a değil, İslam ülkelerindeki Müslümanların çöküşü ve zavallılığına isyan ediyor.

Bilim ve Sanat Dergisi’nde Güngör Tüzün imzalı yazıda Mehmet Akif’in, Küfe, Hasta Adam, Koca Karı ve Ömer isimli şiirlerinde fakir fukaranın, halkın, avamın, hastanın, yoksulun, perişanların sorunlarını dile getirip, çözümler önermesinden hareketle sosyalist olduğu iddia ediliyordu Ama Mehmet Akif, sosyalist değildi.

Bir başka taraftan da Mehmet Akif’in hatırlarsınız torunlarıyla çekilen bir resmi vardır. Akif modern bir insan. Fotoğrafın çekildiği tarih itibariyle düşünürseniz, öyle kısa kollu torun ve yahut ta evlat gezdirmek kolay bir iş değildi. 1960lı yıllarda moda olan bebe yaka bir gömlek giyiyor.

Mehmet Akif, Baudelaire’i Fransızca’dan; Sadi’nin, Bostan’ı ve Gülistan’ını Farsça’dan okuyacak kadar doğu ve batının değerlerine hakim bir münevver.

 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler