YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu Perinçek AİHM davasını kazandı
AİHM'deki soykırımı inkar davası Doğu Perinçek'in lehine sonuçlandı.
Doğu Perinçek AİHM davasını kazandı
15 Ekim 2015 / 13:10 Güncelleme: 15 Ekim 2015 / 16:14

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre'de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin yaptığı itiraz başvurusunu reddetti.

Kararı 7'ye karşı 10 oyla alan AİHM Büyük Dairesi, böylece İsviçre’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü ile ilgili 10. maddesini ihlal ettiğini verdiği nihai kararla kabul etmiş oldu.  

AİHM Büyük Dairesi'nin açıkladığı karar, Avrupa'daki ifade özgürlüğü açısından içtihat oluşturacak. AİHM Başkanı Dean Spielmann'ın açıkladığı kararda ayrıca bir uluslararası ceza mahkemesinin 1915'te yaşanan olaylar hakkında herhangi bir bağlayıcı karar alamayacağı belirtildi.

Mahkemeye eşi Şule Perinçek, Vatan Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Yaşar Okuyan'la gelen Doğu Perinçek karar sonrası açıklamalarda bulundu. Perinçek şöyle konuştu:

 "Avrupa'da düşünce hürriyeti uğruna yüzyıllarca büyük mücadeleler verildi. Başka bir karar da zaten hiçbir zaman beklenemezdi. Galile'nin dediği gibi Dünya, Güneş'in etrafında ve kendi etrafında dönüyor. Biz de o büyük özgürlükçülerden aldığımız cesaretle, milletimizin özgürlük tarihine dayanarak Dünya'nın döndüğünü söylüyorduk."

...
 // Yahya RAMİ
Aslında hiç sevmediğim bir kişi olmasına rağmen bu konudaki davranışından dolayı Perinçek'i tebrik ediyorum! Bravo vallahi!!......
15 Ekim 2015 22:32
Kutlanacak bir karar
 // Necati Özdemir
Siyasi görüşleri ve davranışları nedeniyle desteklemediğim hatta karşı olduğum halde bu konudaki kararlı ve cesur duruşundan, ve aldığı sonuçtan dolayı Doğu Perinçek\'i, emeği geçen kişileri ve hukukçuları kutluyorum. ...
15 Ekim 2015 Perşembe 16:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler