YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu Kudüs Neresidir?
ABD'nin Kudüs kararına en sert cevap İslam İşbirliği teşkilatından geldi.Teşkilat, Doğu Kudüs'ü, Filistin'in başkenti ilan etti. Peki Doğu Kudüs tam olarak nerede? Kudüs'ün geçmişinde neler var? Detaylar haberimizde...
Doğu Kudüs Neresidir?
13 Aralık 2017 / 15:21 Güncelleme: 13 Aralık 2017 / 20:28

ABD'nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının ardından dünyanın pek çok yerinden tepki geldi ve Trump'ın bu kararı tanınmadı.Bu karara en sertcevap ise İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan geldi. Doğu Kudüs'ü, Filistin'in başkenti olarak tanıdılar ve tüm ülkeleri bu çağrıya uymaları konusunda çağrıda bulundular.

Kudüs neden önemli?

Kudüs, barındırdığı dini değerlerle İslam, Hristiyan, Yahudi dininlerinin ortak kutsal öneme sahip olduğu bir  merkezdir. Harita üzerinde Filistin ve İsrail'in orta noktasında yer alan Kudüs, 800 bin kişilik nüfusa sahiptir. İçerisinde Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı, Kubbet-Us-Sahra gibi dini öneme sahip yerler bulunmaktadır. 

Peki, Kudüs nerededir?

Osmanlının elinden çıktığından beri gün yüzü görmeyen Kudüs, konumu itibariyle İsrail ve Filistin'in orta noktasında yer almaktadır. Bu nedenle her iki ülke için de büyük öneme sahip olmaktadır. Kudüs'ün diğer ismi, İsrailliler tarafından Jarusalem olarak bilinmektedir.

Başkent ilan edilen Doğu Kudüs neresidir?

Doğu Kudüs'ü ilk ne zaman işgal edildi?

1917'de  Osmanlı'nın elinden çıkıp İngiliz manda yönetimine giren Filistin için sürgün ve savaşların başlangıcı oldu.

1948'de Kudüs'ün batısını, 7 Haziran 1967'de de Doğu Kudüsü İşgal etmesi ile 50 yıllık bitmeyen bir kavganın fitilini ateşledi.Ozamandan bu yana Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini sürdürüyor.

1967’deki Altı Gün Savaşları’ndan sonra İsrail, Doğu Kudüs’ü işgal ederek kentin tamamını ele geçirdi ve başkent ilan etti. Aynı yıl, İsrail Kudüs’ün batı bölümünde bir mahalle kurdu, Kudüs’teki kutsal mekanları her dinin kendi kuruluşlarına vererek Kudüs’ü fiilen üçe böldü.

Statü meselesi

Doğu Kudüs'ün statüsü Filistin-İsrail meselesinin çözümünün önünde duran en büyük engellerden biri. Birleşmiş Milletler'in (BM) tarihi Filistin topraklarını Yahudiler ve Araplar arasında pay etmek üzere yayımladığı 1947 tarihli planda, Kudüs'ün özel bir statüye tabi tutularak uluslararası toplumun kontrolüne verilmesi öngörülüyordu. Kudüs'e verilen bu özel statünün sebebi üç semavi din için de kutsal şehir olmasından kaynaklanıyor.

İsrail meclisi 1980'de kabul ettiği bir yasayla Kudüs'ü doğusuyla batısıyla İsrail'in "birleşik başkenti" ilan etti. Böylece Doğu Kudüs'ün ilhakı resmiyet kazanmış oldu. Buna karşılık BM Güvenlik Konseyi BMGK, 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararı kabul etti.

Kanal A

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler