YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğramacı'ya son görev
Doğramacı'ya son görev
28 Şubat 2010 10:10
YÖK'ün Kurucu Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi

YÖK'ün Kurucu Başkanı ve Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende, Doğramacı'nın eşi Ayser Doğramacı oğulları Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı ve Osman Doğramacı, kızı Şermin Savaşçı taziye dileklerini kabul etti. Aileye taziye dileğinde bulunmak isteyenlerin oluşturduğu sıra, Kocatepe Camisi'nin dışına kadar taştı.

Törene, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Şahin, Başbakan Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ürdün Prensi El Hasan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bazı bakanlar, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bazı siyasi parti liderleri, iş adamı Rahmi Koç ve akademisyenler katıldı.

Prof. Dr. Doğramacı için Kocatepe Camisi'nde öğle ezanının ardından cenaze namazı kılındı.

Ankara Müftüsü Hakkı Özer yaptığı konuşmada, dünya hayatının fani, ahiret hayatının ise baki olduğunu ifade ederek, Doğramacı için başsağlığı dileklerini iletti. Her canlının bir gün ölümü tadacağını belirten Özer, ömrünü ilime adayan Prof. Dr. Doğramacı'nın ebediyete intikal ettiğini söyledi.

Cenaze namazının kılınmasının ardından, Doğramacı'nın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu askerlerin omuzunda, Doğramacı'nın aldığı nişan ve madalyalar ile fotoğrafı eşliğinde top arabasına taşındı.

İhsan Doğramacı'nın ailesi ve törene katılan protokol, top arabası eşliğinde bir süre yürüdü.

Daha sonra, Doğramacı'nın naaşı cenaze aracına alınarak buradan Bilkent'te babası adına yaptırdığı Doğramacızade Ali Paşa Camisi'ne götürüldü.

Bu arada, cenaze törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin çelenk gönderdiği görüldü.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler