21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,466
 • BIST95.182
 • Dolar4,7368
 • Euro5,4693
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2597
 • İstanbul29 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa25 °C
 • Kayseri23 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa35 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan'ın yerli otomobil düşmanlığının sebebi belli oldu
Yedek parçacılıktan medya patronluğuna yükselen Aydın Doğan'ın yerli oto düşmanlığının ardındaki neden ortaya çıktı. Doğan Grubu'nun Japon otomotiv devi Suzuki'nin Türkiye distribütörlüğünü aldığı ortaya çıktı.
Doğan'ın yerli otomobil düşmanlığının sebebi belli oldu
23 Ekim 2015 / 13:26 Güncelleme: 23 Ekim 2015 / 13:47

Otomotivdeki kâr hırsı büyüdükçe Aydın Doğan’nın 'yerli oto'ya da saldırısı artıyor.

Star'ın haberine göre; Bayilikten finansa, yedek parçadan yan sanayiye kadar otomotivde birçok yatırımı olan Doğan, en son Türkiye'nin ilk ithal markası Japon Suzuki'yi bünyesine kattı.

Hem de SPK’ya zamanında bildirmeden, yatırımcıyı yanıltıp, açıkça suç işleyerek...

Doğan Grubu’nun ‘milli otomobil’ düşmanlığının altından ‘ticari hırs’ çıktı. 

Doğan, en son da geçtiğimiz ay, işleri arasına Japon Suzuki’nin Türkiye distribütörlüğünü kattı. Ama her zaman olduğu gibi, gene yatırımcısını yanıltıp, zarara uğratacak yöntemlerle…

Türkiye’de zor günler geçiren Suzuki’nin, uzun süredir satılacağı, yeniden yapılanacağı konuşulurken, Doğan Grubu, markanın dağıtım haklarını Haco Grubu’ndan satın alarak, Türkiye genel dağıtımcısı oldu. Buraya kadar, Doğan’nın zaten çok ilgili olduğu otomotivde, bir markayla işbirliği yapmasında, satın almasında herhangi bir gariplik yok.

Ancak, satışın gerçekleştiği, yeni şirketin kuruluşu ve bunun SPK’ya bildirim tarihlerine bakıldığında yatırımcının nasıl zarara uğradığı, işlemlerin nasıl saklanarak yapıldığı göz önüne çıkıyor.

Ancak ne olduysa, karar değişti ve Doğan Holding, markanın haklarını satın almak için, 8 Haziran 2015 tarihinde “SUZUKI MOTORLU ARAÇLAR PAZARLAMA ANONİM ŞİRKETİ” adıyla, 50 bin TL sermayeli ve hisselerin yüzde 100’ü Doğan Holding’e ait bir şirket kurdu.

Borsada işlem gören bir şirket, böyle bir kuruluşu ve satın almayı anında SKP’ya bildirmeli ve özel durum açıklamasıyla KAP’ta yayınlaması gerekiyordu.

Bildirmemek çok büyük suç

Halka açık bir şirketin, hisse değerini etkileyecek bir satın almayı anında SPK’ya bildirmemesi, açıkça tanımlanan bir suç. Hatta süren bir pazarlık varsa bile bildirimi yapmak zorunda.

Nitekim Doğan Holding, benzer tarihlerde, sahibi olduğu Aytemiz Petrol’ün Total’i almak için pazarlık yaptığını, bağlayıcı teklif verdiğini KAP’a bildiriyor. Pazarlık olumsuz sonuçlanınca da yine KAP'tan duyuruyor.

Peki 8 Haziran 2015’te SUZUKI için şirket kurulup, Ticaret Tescil Gazetesi’nde yayımlanmasına rağmen, niye yatırımcı ve SPK’ya bilgi verilmiyor?

Bedeli saklamak için mi?

Öncelikle, Doğan Holding’in SUZUKI gibi dünya ölçeğinde bilinirliği, algısı yüksek bir markanın Türkiye haklarını alması, bunun için şirket kurması ticari ve aynı zamanda borsadaki hisselerin gelecekteki performansını doğrudan etkileyecek önemli bir bilgi.

Bunun hem SPK’dan hem de yatırımcıdan saklanması ticari bir suç. Bildirim yapılırsa işlemler, devir bedelleri gibi bilgilerin de SPK’nın radarına girme riski var.

Ayrıca, SUZUKI ile ilgilenen, başta Doğuş olmak üzere başka grupların da olduğu sır değil ve pazarlığın kızışıp, fiyatın yükselmesi de ihtimal dahilinde.

KAP bildirimi 3 ay sonra

Doğan’nın şirketi kurup, Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlama tarihi olan 8 Haziran 2015 sonrasında, anlaşılan pürüzler gideriliyor ve 3 aydan fazla zaman geçtikten sonra (14 Eylül 2015) yönetim kurulu toplanıp, şirketin 50 bin TL olan sermayesi, 10 milyon TL’ye çıkartılıyor.

Ardından da KAP’a 18 Eylül 2015 tarihinde açıklama yapılıp, şirketin sermayesinin yükseltildiği duyuruluyor. Yatırımcılar ve SPK’nın Doğan’nın SUZUKI’yi aldığına dair ilk resmi bilgilenmesi de bu duyuruyla, yani satışın bittiği, şirketin kurulup imzaların atıldığı tarihten 3 ay sonra oluyor.

KAP açıklamasından sonra 6 Ekim 2015 tarihinde de, SUZUKI için Rekabet Kurulu'na başvuru yapılıyor.

 

KAYNAK: STAR

Hatırlatmak lazım
 // Boğaçhan
Talat Bey Doğan düşmanlığında bayacak hiç bir şey yok. Bu adam memlekete en çok zararı dokunmuş adamlardan biridir. Malum bizim milletimiz çok çabuk unutur. Hainlerin hainliğini arada hatırlatmak lazım ki kendi ellerimizle onların ekmeğine yağ sürmeyelim!...
26 Ekim 2015 Pazartesi 14:48
 // talat koroğlu
Yerli oto üretiminde doğan grubu ihya olur zira oto yan sanayi parçası üreten çok büyük fabrikaları var vr yilda bir kaç bin suziki satisindan elde edreceğieği karın çok fazlasını edecektir. Ayrıca hiç sevmem kendisini ama baydı artık bu doğan düşmanlığınıź...
24 Ekim 2015 09:10
Doğan görünümlü S-hain
 // Boğaçhan
Bu herifin aldığı nefes zarar!...
23 Ekim 2015 Cuma 13:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler