YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz boru hattında patlama
Doğalgaz boru hattında patlama
21 Temmuz 2010 08:48
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Ağrı Valisi Yerlikaya, saldırıyı terör örgütünün yaptığını söyledi.

Ağrı Valisi Ali Yerlikaya, Doğubayazıt ilçesindeki doğalgaz boru hattında dün meydana gelen patlama ile ilgili '' İran-Ankara Botaş Doğalgaz boru hattının 27. kilometresinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığı değerlendirilen bir patlama meydana gelmiştir'' dedi.

Vali Yerlikaya yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

''21 Temmuz 2010'da saat 00.20 sıralarında, Doğubayazıt ilçesi Hasankeyf Mahallesi Deprem konutları bölgesinden geçen İran-Ankara BOTAŞ doğalgaz boru hattının 27. kilometresinde, bölücü terör örgütü mensuplarınca yapıldığı değerlendirilen bir patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda kısa süreli bir yangın çıkmış, İran Ankara hattında doğalgaz akışı kesilmiştir. Güvenlik kuvvetlerince olayın oluş şeklini aydınlatıcı çalışmalara başlanmıştır.''

Patlamada, herhangi can kaybının olmadığını ifade eden Vali Yerlikaya, şüpheli veya şüphelilerin yakalanması için çalışmalara devam edildiğini bildirdi. AA

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki doğalgaz boru hattında, henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama oldu. Alevler 100 metre yükseğe kadar ulaştı.
Edinilen bilgiye göre, Doğubayazıt'a 8 kilometre uzaklıktaki Topçatan köyü yakınlarından geçen ve İran'dan Türkiye'ye gaz akışını sağlayan boru hattında saat 00.25 sıralarında patlama meydana geldi.

Patlamanın ardından çıkan yangında alevler 100 metre yükseğe kadar ulaştı. Patlama ve gökyüzünü aydınlatan alevler Topçatan köylüleri ile ilçe halkını da tedirgin etti. Yerel halk, patlamanın şiddeti nedeniyledepremolduğunu sandı. Doğubayazıt'ta çok sayıda kişi, deprem korkusu yüzünden geç saatlere kadar evlerine giremedi. Alevlerin parlaklığının, olay yerine 45 kilometre uzaklıktaki Iğdır'da da görüldüğü öğrenildi.

Olay yerine sevk edilen polis ve jandarma ekipleri geniş bir alanda güvenlik şeridi oluşturarak çevreye kimse yaklaştırmadı. BOTAŞ ve itfaiye ekipleri de bölgeye gitti. BOTAŞ görevlilerinceTürkiye-İranarasındaki Gürbulak Sınır Kapısı'nda ve ilçe merkezinde bulunan vanaların kapatılmasıyla boru hattındaki yangın da dakikalar sonra şiddetini yitirdi.

Ağrı Valisi Ali Yerlikaya, "Elime geçen ilk bilgiye göre can ve mal kaybı olmadı. Olay yeri inceleme ekipleri araştırmalarını sürdürüyor. Patlamanın, boru hattına döşenen uzakta kumandalı bir bombanın etkisiyle gerçekleştiğini tahmin ediyorum. Konuyla ilgili yarın sabah yazılı bir açıklama yapılacaktır" dedi.

Türkiye- İran transit karayoluna 3 kilometre uzaklıktaki bölgede, 2002 yılında da bir patlama meydana gelmişti. Yangın, BOTAŞ görevlilerinin istasyonlarındaki vanaları kapatmasıyla yaklaşık 45 dakika sonra herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden sönmüştü.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler