YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doç. Dr. Mehmet Şahin'den çarpıcı Ortadoğu analizi
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, Kanal A'da konuk olduğu Sivil Düşünce programında Ortadoğu'ya ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.
Doç. Dr. Mehmet Şahin'den çarpıcı Ortadoğu analizi
28 Nisan 2015 / 05:57 Güncelleme: 28 Nisan 2015 / 08:11

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin yakın zamanda gerçekleştirdiği Irak ziyaretleri çerçevesinde Irak'ın durumu, IŞİD, İran, Suudi Arabistan ve Ortadoğu coğrafyasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Mehmet Şahin'in konuşmasında öne çıkan kısımlar:

Türkiye'nin Ortadoğu'da şu an ki konumu ve durumu ne?

"Benim gördüğüm kadarıyla 2010'un sonu 2011'in başında yaşanan Arap Baharı aslında Türkiye'nin önünü açıcı bir etki yapacaktı.  Çünkü Ortadoğu'daki sorunların en büyük kaynağı meşruiyet yoksunu yöneticiler. Yöneticiler halktan destek alamadıkları için ister istemez dış destek arayışına giriyorlar. Dış destek arayışına girdiğiniz zaman ise ister istemez bir büyük devletin koruması ya da güdümü altına giriyorsunuz. Ancak halkın görüşleri doğrultusunda inşa edilecek bir yönetim Türkiye'yi rahatlatacaktı. Çünkü son zamanlarda yapılan her bilimsel çalışma halkın Türkiye'ye olan desteğini gözler önüne seriyor. 2010'da Suriye'nin çıkmaza girmeye başlaması ve 2013 yılında Mısır'a yapılan darbe ile Arap Baharı geri döndürülmeye başlandı. Şunu unutmayalım biz bu coğrafyadan Sykes-Picot anlaşması ile çıktık. 3 Temmuz 2013'den sonra baktılar ki Arap Baharı ile Sykes-Picot denilen düzen yıkılacak ondan sonra yapılan girişimler ve darbeler bunu güncelleme hareketi idi. Ve bunda başarılı oldular mı? Oldular onu söyleyeyim."

"Dün Mübarek'in bir açıklaması vardı hatırlarsanız. Bunlar gelen dalgayı çok iyi okudular. Sistem Mısır'da Mübarek'i kurban verdi  bıraktı ama bir sene sonra rejim kendisini güçlendirdi. Ancak insanların yeni bir sistem ve siyaset talebi yerine getirilmeden bu sona ermeyecek. Ancak Ortadoğu'nun geleceğini şu an okuyamıyoruz. Ve kaç tane insanların öldüğünü bilmiyoruz. İlginçtir BM artık istatistikler tutmayı bıraktı. Çünkü tutarsa kendi başarısızlıkları ortaya çıkıyor. Bunlar siyasal İslam'ı el altında  tuttular ve ortaya IŞİD gibi yapılar çıktı. Mesela İran Batı ile barışınca güçlenmeye başlayınca İran'ı bölgenin içine çektiler. Ve bölgede düşman bir İran ortaya çıkardılar.

"Mezhep savaşından korkmuyorlar"

"Mezhep savaşı denilen şey Ortadoğu'da grupların ve devletlerin kendi çıkarlarını korumak için halkları ve kitleleri mobilize etmek için kullandıkları bir araçtır. Yoksa mezhep savaşı falan değil. Ortadoğu'da otoriter yönetimler mezhepten değil. Sadece devrimci dalgadan korkar."

"Batı İran'ın radikalleşmesine ağzını açmaz"

"Batı'nın İran'dan istediği şey rejim değil. "Topraklarını ve kaynaklarını aç" İran'daki sistemle Suudi Arabistan'a bakalım. Suudi Arabistan çok mu demokratik? Onun için İran kaynaklarını açarsa Batı radikalleşmeye ağzını açmaz."

"IŞİD ile IKBY arasındaki sınır uzunluğu 1200 km"

"Irak ordusu yok bir Kürt ordusu da yok. Bana ait olmayan bir şeyi söyleyeyim. Hocam dedi Irak'ın sorunu ne biliyor musun dedi? "Irak'ın milli ordusu olmadığı sürece Irak olmaz" dedi. "Kürtlerinde bir milli ordusu olmadığı sürece Kürdistan olmayacaktır" dedi. Çünkü orada grupların askerleri var ve bu gruplar birbirlerine düşebiliyorlar dedi. Hem PKK'lılar hem de bazı gruplara bakıyorsunuz diyorlar ki IŞİD'i biz durdurduk. Ancak hava operasyonları olmasaydı bu zordu. Çarpıcı bir şey daha söyleyelim. IŞİD ve IKBY arasındaki sınır ne kadar biliyor musunuz? 1200 kilometre."

"IŞİD'i tanımlayamıyorlar ve hayalete karşı savaşıyorlar"

"IŞİD sizce ne diyorum. Bunu 20 kişiye sordum birbiriyle tutarsız yanıtlar veriyorlar. Kimse IŞİD'in ne olduğunu tanımlayamıyor ve bir hayalete karşı savaşıyorlar. Bir hayaletle savaşmak zordur."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler