YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'daki cenaze töreninden ilginç notlar
Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez için Diyarbakır'da tören düzenlendi.
Diyarbakır'daki cenaze töreninden ilginç notlar
17 Ocak 2013 / 18:20 Güncelleme: 17 Ocak 2013 / 19:42

Cansız, Doğan ve Söylemez'in cenazeleri, Batıkent Meydanı'ndaki tören alanında hazırlanan platforma yerleştirildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, ailelerin intikam yemini etmediklerini, ''Bizim evlatlarımız öldü başka anaların yüreği yanmasın'' dediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Artık, 'barış zamanıdır' diyoruz. Cenazelerin önünde bunu haykırıyoruz. Evlatlar ölmesin artık. Bu kanı durdurabiliriz, konuşarak tartışarak sorunlarımızı çözebiliriz. Yıllardır tekrarladığımız bu düşüncenin bu duyguların arkasında milyonlar vardır.''

''Hep barış mesajı verdik''

Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk de halkların kardeşliğini, özgür geleceği hep savunduklarını söyledi. Türk, ''Hep barış mesajı verdik. Bugün de çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Yeniden diyalogların oluşturulduğu bir dönemdir'' dedi.

Törenin ardından cenaze arabalarına konulan cenazeler memleketlerine gönderildi.

Notlar

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, cenaze töreninin yapıldığı meydan ve cenazenin taşındığı güzergah boyunca uzaktan güvenlik önlemleri aldığı dikkati çekti.

Konuşmalar sırasında güvercinlerin uçurulduğu törende, kalabalığın çoğunluğunun siyah kıyafet giyinip beyaz kaşkol taktığı, ellerinde ölen kişilerin fotoğrafları dışında, ''Hepimiz Sakine'yiz'', Hepimiz Fidan'ız'', Hepimiz Leyla'yız'' yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

Öte yandan, BDP'ye ait otobüsten kalabalığa zaman zaman sağduyu olmaları ve törene uygun şekilde dağılmaları yönünde çağrı yapıldı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler