YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'da yüksek gerilim!
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Bingöl karayolunu kapatıp, güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı, molotoflarla saldıran göstericilerin eylemi sürerken, Diyarbakır-Bingöl karayolu dün saat 16.00'dan itibaren trafiğe kapatıldı.
Diyarbakır'da yüksek gerilim!
26 Mayıs 2014 / 17:42 Güncelleme: 26 Mayıs 2014 / 17:48

Yaşanan olaylarda 7 asker yaralanırken, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'tan çok sert tepki geldi. Kıraç, "Herkes aklını başına alsın. Devletin yolu kapanır mı" dedi.
 
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Bingöl karayolunu Fisovası mevkiinde barikatlarla kapatan göstericiler, kendilerini dağıtmak isteyen güvenlik güçleriyle çatışmalarını sürdürüyor. Yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığı'nın talimatıyla Lice üzerinden Diyarbakır-Bingöl karayolu dün saat 16.00'dan itibaren araç trafiğine kapatıldı.

50 araç mahsur kaldı

Yol kapatan göstericilerin kendilerine müdahale eden güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı, molotof ve havai fişekler atması sonucu 7 asker çeşitli yerlerinden yaralandı.Yapılan incelemede bazı zırhlı araçlara kurşun isabet ettiği belirtildi. Karayolunun her iki kesiminde önlem alan güvenlik güçleri, araçların geçişine izin vermiyor. Yolda göstericilerin anahtarlarını alması nedeniyle mahsur kalan yaklaşık 50 aracın kurtarılması için olay yerine çekici ve iş makinelerini sevk edildi. Mahsur kalan araçların çıkarılması çalışmaları sürerken, göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki olayların yer yer sürdüğü belirtildi.
 
Vali Kıraç: Yol kapalı

Lice'de 2 gündür süren gerginlik ve yol kapatma eylemlerine de değinen Vali Kıraç, "Halen Diyarbakır Lice yolunda önemli bir sorun var. Yol kapama eylemi Diyarbakır'a yakışmayan bir eylem. Yapanlara buradan çağrıda bulunuyorum. Bölgenin değerini düşürücü bu tür faaliyetlerde kimse bulunmasın. İnsana huzur, kardeşlik, barış lazım. Ne söylenecekse gelip ilgililerle konuşup paylaşsınlar. Ama, Diyarbakır'ın katma değerini düşürücü bu tür eylemlerin Diyarbakır'a yararı yok, zararı var. Diyarbakır'dan Bingöl'e gitmek isteyen buraya gelmek isteyen insanlar yolda bekliyorlar. Kimsenin böyle bir sıkıntıyı ortaya çıkarma hakkı yoktur. Herkes aklını başına alsın bu ülke bir bütündür, Diyarbakır halkı bu sağduyuyu mutlaka gösterecektir diyorum. Eylemciler oradalar, askerimizde orada, mutlaka yolu açacaklardır. Yol kapalı olur mu, Devletin yolu kapanırmı? Yani insanların seyahat özgürlüğünü engellemeye kimin hakkı var"diye konuştu.

BDP: Operasyonlar durdurulsun

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı, Lice İlçesi'nde yol kapatma eylemiyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
 
"Lice- Hani kırsalında askerlerin operasyonlara çıkmasıyla birlikte kent merkezleri ve geçiş noktaları güvenlik güçleri tarafından kapatılmış bulunmaktadır. Tüm bölge güvenlik çemberine alınmış, söz konusu uygulama barış sürecini zora sokmaktadır. Diyarbakır kent merkezi başta olmak üzere Diyarbakır- Bingöl karayolu, Hani- Lice karayolu ve daha birçok geçiş noktası trafiğe kapanmış gözüküyor. BDP olarak ablukaya alınmak istenen bu durumu kabul etmiyor, operasyonların derhal durdurulmasını ve 1990'lardaki olağan üstü hal benzeri uygulamaya son verilmesini bekliyoruz." 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler